Dlaczego recycling urządzeń elektronicznych jest tak ważny?
Oczywistością jest to, że urządzenia elektroniczne (takie jak telefony komórkowe, konsole, tablety, MP3 czy laptopy) to nie warzywa czy owoce i nie podlegają naturalnemu rozkładowi.
26.10.2012 | aktual.: 29.10.2012 11:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przykładowy telefon zawiera średnio:
Dodatkowo warto pamiętać, że są to skomplikowane urządzenia elektroniczne, które składają się z małych elementów takich jak tranzystory, procesory, diody, kondensatory, wyświetlacze (ciekłokrystaliczne, LED, LCD) czy mikrofon i słuchawki. Materiały użyte do tak zaawansowanych technologii są wielkim zagrożeniem dla środowiska. Dlatego nie można bagatelizować tego, że na świecie wyrzucanych jest rocznie ponad 40. mln samych telefonów!
Z raportu Komisji Ochrony Środowiska UNEP przy ONZ wynika, że w 202. liczba zużytych aparatów wzrośnie siedmiokrotnie. Najwpoważniejszy problem z takimi odpadami mają Chińczycy. To z tego kraju już pochodzi ponad 1/4 wyrzucanych urządzeń mobilnych a wprowadzony tam w 2011 roku system recyklingu sprzętu AGD i elektroniki nie obejmuje popularnych komórek.
W Japonii, kraju w którym nic się nie marnuje, poddaje się recyklingowi 55. ton telefonów rocznie. Stanowi to i tak jedynie 10 proc. całości aparatów, japońskie firmy starają się więc zwiększyć ilość odzyskiwanego sprzętu.
Christian Laferrère dyrektor Love2recycle, marki należącej do ANOVO jednej z największych firm zajmujących się recyklingiem urządzeń elektrycznych wyjaśnia: «Zmieniamy telefon komórkowy średnio, co 1. miesięcy, podczas, gdy czas życia telefonu komórkowego wynosi od 4 do 5 lat. My dajemy tym telefonom drugie życie. Proponujemy użytkownikom odkupienie ich telefonów komórkowych w sposób prosty, pewny i szybki. Nie wyrzucanie telefonu, jest nie tylko mądrym i odpowiedzialnym zachowaniem ale i sposobem na sfinansowanie zakupu nowego telefonu lub innego wykorzystania otrzymanych pieniędzy.