Detektor promieni kosmicznych w każdym procesorze Intela?

Detektor promieni kosmicznych w każdym procesorze Intela?09.03.2008 10:30
Detektor promieni kosmicznych w każdym procesorze Intela?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Jak donosi New Scientist, Intel otrzymał patent na detektor promieniowania kosmicznego wbudowany bezpośrednio w procesor. Zdaniem korporacji już niedługo może on znaleźć zastosowanie w układach elektronicznych.

O tym, że Intela niepokoją promienie kosmiczne można było przekonać się już w 2005 roku. Wtedy pracownik Intel Corporate Technology Group, Padma Apparao, wyznał w wywiadzie, że w ciągu najbliższych kilkunastu postępująca miniaturyzacja uczyni nasze komputery kompletnie nieprzewidywalnymi - http://www.pcworld.pl/news/79792.html.

W grudniu minionego roku korporacja otrzymała patent na detektory promieniowania kosmicznego. Umieszczone wewnątrz CPU pozwalałyby na wyeliminowanie ładunków, które powstałyby same z siebie, czyli po uderzeniu cząstką pochodzącą z nieba ( patrz też: "Komputery pozwalają głosować Niebiosom - http://www.pcworld.pl/news/104745.html" ).

W razie wykrycia jakichkolwiek cząstek, detektory nakazywałyby elektronice powtórzenie ostatniej operacji lub odświeżenie zawartości pamięci.

Nie bierz notebooka w kosmos!

Warto wiedzieć, że producenci elektroniki wiedzą o problemie już od bardzo dawna. W połowie lat dziewięćdziesiątych IBM badał wpływ promieni kosmicznych na CPU. Okazało się, że o ile na dużych wysokościach nad powierzchnią ziemi tzw. miękkie błędy występują niezwykle często - http://www.pcworld.pl/artykuly/55442.html, o tyle w górskich jaskiniach praktycznie ich nie ma.

Naukowcy korporacji oszacowali nawet, że błąd powodowany przez promienie kosmiczne pojawia się w typowym komputerze raz na miesiąc na każde 256 MB pamięci RAM. Są to jednak konkluzje sprzed 12 lat, gdy układy pamięci były znacznie "rzadsze", tj. mniej wypakowane tranzystorami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)