Detektor promieni kosmicznych w każdym procesorze Intela?

Detektor promieni kosmicznych w każdym procesorze Intela?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.03.2008 10:30, aktual.: 10.03.2008 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak donosi New Scientist, Intel otrzymał patent na detektor promieniowania kosmicznego wbudowany bezpośrednio w procesor. Zdaniem korporacji już niedługo może on znaleźć zastosowanie w układach elektronicznych.

O tym, że Intela niepokoją promienie kosmiczne można było przekonać się już w 2005 roku. Wtedy pracownik Intel Corporate Technology Group, Padma Apparao, wyznał w wywiadzie, że w ciągu najbliższych kilkunastu postępująca miniaturyzacja uczyni nasze komputery kompletnie nieprzewidywalnymi - http://www.pcworld.pl/news/79792.html.

W grudniu minionego roku korporacja otrzymała patent na detektory promieniowania kosmicznego. Umieszczone wewnątrz CPU pozwalałyby na wyeliminowanie ładunków, które powstałyby same z siebie, czyli po uderzeniu cząstką pochodzącą z nieba ( patrz też: "Komputery pozwalają głosować Niebiosom - http://www.pcworld.pl/news/104745.html" ).

W razie wykrycia jakichkolwiek cząstek, detektory nakazywałyby elektronice powtórzenie ostatniej operacji lub odświeżenie zawartości pamięci.

Nie bierz notebooka w kosmos!

Warto wiedzieć, że producenci elektroniki wiedzą o problemie już od bardzo dawna. W połowie lat dziewięćdziesiątych IBM badał wpływ promieni kosmicznych na CPU. Okazało się, że o ile na dużych wysokościach nad powierzchnią ziemi tzw. miękkie błędy występują niezwykle często - http://www.pcworld.pl/artykuly/55442.html, o tyle w górskich jaskiniach praktycznie ich nie ma.

Naukowcy korporacji oszacowali nawet, że błąd powodowany przez promienie kosmiczne pojawia się w typowym komputerze raz na miesiąc na każde 256 MB pamięci RAM. Są to jednak konkluzje sprzed 12 lat, gdy układy pamięci były znacznie "rzadsze", tj. mniej wypakowane tranzystorami.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także