Detektor, który odróżnia bomby od złomu

Detektor, który odróżnia bomby od złomu
Źródło zdjęć: © SXC.hu

13.03.2012 12:08, aktual.: 13.03.2012 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki nowemu detektorowi można odróżnić zagrzebane w ziemi groźne niewybuchy bomb od nieszkodliwego złomu - informuje "New Scientist".

Na całym świecie jest mnóstwo bomb, które nie wybuchły w czasie ćwiczeń czy wojen. Tkwiąc w ziemi, stanowią zagrożenie i uniemożliwiają zagospodarowanie dawnych poligonów czy byłych terenów działań wojennych. Ich usuwanie nie jest łatwe - każdy wykryty przez typowe detektory kawałek złomu trzeba traktować jak bombę.

Eugence Lavely z firmy BAE Systems (Burlington, Massachusetts) opracował nową technikę opartą na indukcji elektromagnetycznej time domain. Podobnie jak w dotychczas stosowanych detektorach, metoda opiera się na emitowaniu przez cewkę impulsów elektromagnetycznych na głębokość do 1. metrów. Metalowe obiekty dają echo, które jest inne w przypadku przedmiotów litych, a inne dla wydłużonych, pustych w środku bomb.

Obecnie naukowcy dopracowują urządzenie, aby mogło spełniać amerykańskie standardy (to znaczy dawało pewność, że z danego obszaru usunięto 99,9 proc. bomb i można go bezpiecznie użytkować).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także