Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce nowoczesnych rakiet do F‑16

Departament Stanu USA zgodził się na ewentualną dostawę do Polski lotniczych pocisków kierowanych JASSM-ER. Są one przeznaczone do rażenia celów naziemnych na dystansie do tysiąca kilometrów. Umowa warta 200 mln dolarów ma zostać zawarta do końca roku.

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce nowoczesnych rakiet do F-16
Źródło zdjęć: © piotrlysakowski.pl | Piotr Łysakowski
Bolesław Breczko

30.11.2016 | aktual.: 05.12.2016 12:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydana zgoda dotyczy dostawy 70 bojowych pocisków JASSM-ER i ośmiu egzemplarzy szkoleniowych, *a także dwóch symulatorów do treningu ich użycia. Według komunikatu Amerykańskiej Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) *szacunkowy koszt transakcji to 200 mln dolarów. Szef Inspektoratu Uzbrojenia MON gen. bryg. Adam Duda powiedział, że wartość umowy będzie niższa, choć nie podał konkretnej kwoty. Zakup pocisków JASSM-ER zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz m.in. w połowie listopada - w wystąpieniu na podsumowanie roku rządów PiS.

Obraz
© piotrlysakowski.pl | Piotr Łysakowski

Pociski JASSM dla polskich F-16

AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Producentem jednych i drugich jest koncern Lockheed Martin. Polska będzie pierwszym krajem spoza USA, który podpisze umowę na zakup JASSM-ER.

W grudniu 2014 r. MON zawarło umowę na pociski JASSM w podstawowej wersji AGM-158A o zasięgu do 370 km i mogących przenosić głowicę o masie 450 kg. Kontrakt był wart ok. 250 mln dolarów (choć komunikat DSCA początkowo mówił o 500 mln dolarów). Obejmował 40 pocisków oraz aparaturę kontrolno-pomiarową i testującą niezbędną do integracji pocisku z samolotem, modernizację oprogramowania F-16 do najnowszej obecnie wersji (dotyczy to m.in. systemów wymiany danych, identyfikacji swój-obcy, symulacji bojowej i walki radioelektronicznej), unowocześnienie wybranych systemów pokładowych oraz specjalistyczne szkolenie personelu latającego i technicznego.

Obecnie trwa integracja polskich F-16 z pociskami JASSM. Dostawy mają się rozpocząć w przyszłym roku. Pociski te kupiły także Australia i Finlandia.

Komentarze (78)