Delfiny w Bałtyku. Jak się wobec nich zachowywać?

Delfin wyskakujący z wody.
Delfin wyskakujący z wody.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KLT

07.08.2024 07:13, aktual.: 07.08.2024 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sierpniu w Bałtyku można było zaobserwować delfiny. Choć są to zwierzęta sympatyczne, należy pamiętać, że to również niebezpieczne drapieżniki. Co więcej, ich występowanie w Morzu Bałtyckim jest nienaturalne.

W sierpniu firma MatSail, która organizuje różnego rodzaju kursy i szkolenia żeglarskie, opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych materiał wideo. Na nagraniu można zobaczyć dwa delfiny, które pływają obok jachtu znajdującego się w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Dr Tatiana Guellard z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego, która jest ekspertem w dziedzinie morskiej fauny, potwierdziła w rozmowie z PAP, że sfilmowane ssaki to delfiny zwyczajne. To gatunek, który już wcześniej był sporadycznie zauważany w okolicach polskiego wybrzeża.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Warto zaznaczyć, że Bałtyk nie jest ich naturalnym środowiskiem występowania. Są to organizmy typowo morskie, a więc preferujące wody o wyższym zasoleniu. Występują one niemal we wszystkich morzach klimatu tropikalnego i umiarkowanego, wybierając raczej cieplejsze i bardziej zasobne w pokarm akweny. Osobniki, o których mówimy przedostały się do nas przez Cieśniny Duńskie, najprawdopodobniej goniąc za pokarmem lub z czystej ciekawości, eksplorując dany teren. Są to zwierzęta ciekawskie, towarzyskie i niezwykle inteligentne – zaznaczyła dr Guellard.

Delfiny w polskim morzu

Specjalistka z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego wskazała również na zagrożenia, które mogą spotkać delfiny wpływające do Morza Bałtyckiego. Wśród nich wymieniła m.in. niskie zasolenie wód, które może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu tych zwierząt, a także sieci rybackie, w które delfiny mogą się zaplątać.

- Zaobserwowane w ubiegłym tygodniu osobniki wyglądały na zdrowe, więc można przypuszczać, że bez problemu poradziłyby sobie z powrotem do swojego naturalnego środowiska. W poprzednich latach, gdy obserwowano odwiedzające nas walenie, zdarzało się, że później znajdowano ich szczątki na plażach lub w sieciach. Skoro jednak dotychczas nie było nowych informacji na temat tych osobników, możliwe jest, że wróciły one bezpiecznie w rejony Morza Północnego - powiedziała dr Tatiana Guellard.

Sympatyczne i niebezpieczne delfiny

Dr Guellard podkreśliła, że choć delfiny są zwierzętami budzącymi wielką sympatię i wydają się bardzo przyjazne, nie należy ich niepokoić. Zaznaczyła, że powinniśmy obserwować je z bezpiecznej odległości. Szukanie kontaktu nie jest wskazane - w końcu są to dzikie, niebezpieczne, drapieżne zwierzęta.

W rozmowie z PAP dr Guellard zachęcała również do zgłaszania obserwacji delfinów czy innych ssaków morskich w Bałtyku do Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Informacje te są bowiem cenne i pozwalają poszerzać poziom wiedzy naukowców na temat gatunków zwierząt, które można obserwować w naszym morzu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (60)
Zobacz także