Deksametazon - przełomowy lek na koronawirusa. Jest w stanie uratować chorych

Deksametazon - przełomowy lek na koronawirusa. Jest w stanie uratować chorych

Deksametazon - przełomowy lek na koronawirusa. Jest w stanie uratować chorych
Źródło zdjęć: © ONS
16.06.2020 16:35, aktualizacja: 17.06.2020 07:14

Tani i powszechnie dostępny lek może pomóc uratować życie pacjentów poważnie chorych na koronawirusa – donosi BBC. Jak stwierdzili eksperci z Wielkiej Brytanii, leczenie z wykorzystaniem niskich dawek deksametazonu jest dużym przełomem w walce z koronawirusem.

Deksametazon ma zmniejszać o jedną trzecią ryzyko śmierci pacjentów korzystających z respiratorów. Przełom ten jest efektem największych na świecie badań testujących istniejące metody leczenia w kontekście walki z COVID-19.

Według naukowców, gdyby lek ten był stosowany do leczenia pacjentów w Wielkiej Brytanii od początku pandemii, mogło by to uratować życie do 5 tys. ludzi.

Deksametazon ma być szczególnie pomocny dla pacjentów wysokiego ryzyka, którzy potrzebują korzystać z respiratora lub którym musi być podawany tlen.

Przełomowe badanie

W badaniu przeprowadzonym przez zespół z Uniwersytetu Oksfordzkiego, około 2 tys. pacjentów otrzymało deksametazon, a efekty ich leczenia zostały porównane z ponad 4 tys., którzy nie otrzymali tego leku.

Okazało się, że lek w przypadku pacjentów korzystających z respiratorów zmniejsza ryzyko zgonu z 40 do 28 proc. Dla pacjentów potrzebujących tlenu zmniejsza ryzyko zgonu z 25 proc. do 20 proc.

Przewodzący badaniom prof. Martin Landray twierdzi, że na każde osiem osób leczonych przy pomocy respiratorów można uratować jedno życie dzięki zastosowaniu deksametazonu.

W przypadku pacjentów, którym podaje się tlen, jest to stosunek 1 na ok. 20-25 pacjentów.

Co najważniejsze deksametazon jest tanim i globalnie dostępnym lekiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)