DARPA pracuje nad materiałem umożliwiającym chodzenie po ścianach

DARPA pracuje nad materiałem umożliwiającym chodzenie po ścianach
Źródło zdjęć: © Stuff.tv

11.06.2014 09:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) prowadzą badania nad materiałem, z którego kiedyś można będzie uszyć kombinezon nadający użytkownikowi moc Człowieka-Pająka. Jest to możliwe dzięki obserwacji... pospolitych jaszczurek.

Program Z-Man, bo o nim mowa, skupia się na poprawie zdolności żołnierzy do pokonywania wysokich przeszkód w pełnym uzbrojeniu. W tym celu naukowcy zanalizowali anatomie gekonów, czyli niewielkich zwierząt, które doskonale poruszają się po gładkich pionowych powierzchniach. W efekcie stworzono nasadki na ludzkie ręce na wzór spodniej części palców rzeczonych jaszczurek.

Dzięki swoim zdolnościom naturalnym gekony mogą utrzymać całą swoją masę na płaskiej, pionowej powierzchni zaledwie jednym palcem. Wnikliwe obserwacje przeprowadzone potężnymi mikroskopami elektronowymi ujawniły, iż dzieje się tak ponieważ ich dłonie pokryte są milionami mikroskopijnych wyrostków skórnych.

Obraz
© (fot. Stuff.tv)

Geckskin to materiał stworzony przed DARPA, który naśladuje mikrostrukturę dłoni jaszczurek, tworząc w ten sposób materiał o silnych właściwościach klejących. Podczas testów dzięki wcześniej wspomnianym nasadkom dorosły człowiek wspiął się na wysokość 7,5 m szklanej ściany. To nie koniec, metr sześcienny owej ściany pokryto warstwą Geckskin, a następnie przyczepiono do niej ciężary o wadze 30. kg. Eksperyment oczywiście zakończył się powodzeniem.
Teraz wyobraźcie sobie do czego zdolna będzie osoba ubrana w strój wykonany całkowicie z Geckskin.

[Stuff.tv za DARPA, Slashgea; zdjęcie: Cleveland]

Źródło artykułu:Stuff
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)