Darmowe usługi od państwa, o których mogłeś nie słyszeć

Darmowe usługi od państwa, o których mogłeś nie słyszeć

Darmowe usługi od państwa, o których mogłeś nie słyszeć
Źródło zdjęć: © Fotolia
Bolesław Breczko
17.08.2018 12:54, aktualizacja: 17.08.2018 14:01

Ministerstwa wychodzą naprzeciw potrzebom Polaków, oferują nam usługi i porady w zakresie własnej działalności. Darmowa konsultacja dietetyka czy porada dla przedsiębiorcy, muzeum za 1zł, film bez opłat. Wybraliśmy najciekawsze propozycje, o których warto wiedzieć.

Usługi dla obywateli często są oferowane przez internet, dzięki temu mogą dotrzeć do większości Polaków, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Projekty, takie jak konsultacje medyczne Ministerstwa Zdrowia, są całkiem nieźle przygotowane pod względem technicznym. W tym przypadku na specjalnej stronie można porozmawiać z ekspertem twarzą w twarz. Inne projekty, np. porady prawne Ministerstwa Sprawiedliwości, funkcjonują jedynie w fizycznych placówkach na terenie Polski.

Oto projekty, z którymi do obywateli wychodzą ministerstwa. Wszystkie są darmowowe - choć oczywiście ich finansowanie pochodzi z naszych podatków.

Konsultacje dietetyczne – Ministerstwo Zdrowia. Oszczędność: 50 – 150 zł

Na stronie internetowej poradnia.ncez.pl można umówić się na bezpłatną poradę dietetyczną. Spotkanie z ekspertem odbywa się w formie wideo czatu przez stronę internetową (nie trzeba instalować programów, ale wymagana jest odpowiednia przeglądarka). Dietetycy MZ przeprowadzą wywiad, zapytają o nawyki żywieniowe, częstotliwość aktywności fizycznej i oczekiwania, i na tej podstawie doradzą, co jeść. Pomogą też ułożyć długoterminowy jadłospis.

Porada nie jest jednorazowa. Kolejną "wizytę" można umówić po miesiącu.

Pomoc prawna – Ministerstwo Sprawiedliwości. Oszczędność: 150 zł i więcej

Od początku 2019 roku każdy, kogo nie stać na wynajęcie adwokata lub doradcy, prawnego będzie mógł skorzystać z darmowej pomocy prawnej zorganizowanej przez MS. Do końca roku 2018 taka pomoc jest dostępna dla: młodzieży do 26. roku życia; osób fizycznych, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej; osób, które ukończyły 65 lat; osób posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny; kobiet w ciąży; kombatantów; weteranów oraz zagrożonych lub poszkodowanych katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Mapę z punktami darmowej pomocy prawnej można znaleźć pod adresem https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Pomoc za granicą – Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Poza oczywistą pomocą w ambasadach i konsulatach, MSZ organizuje pomoc Polakom za granicą przez program "Odyseusz". Na stronie internetowej https://odyseusz.msz.gov.pl/ każdy podróżujący może zgłosić swój wyjazd.

W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć kontakt z zarejestrowanym w systemie obywatelem i udzielić mu niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. "Odyseusz" umożliwia również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych.

Wydarzenia kulturalne dla seniorów – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oszczędność: 20 zł wzwyż

MKiDN prowadzi szeroko zakrojoną kampanię "Kultura dostępna". W jej ramach różne grupy mogą skorzystać z atrakcji za darmo lub za 1 zł. 33 muzea w całej Polsce oferują bilety za symboliczną złotówkę dla osób do 16 roku życia. Za identyczną kwotę wejdą także studenci do muzeów narodowych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach i Poznaniu. Chętni na zwiedzanie Wawelu, Łazienek, Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie nie zapłacą nic, jeśli odwiedzą te muzea w listopadzie.

Dla osób z dobrym dostępem do internetu ciekawsze mogą okazać się darmowe koncerty, filmy, spektakle i audycje, jakie przygotował Narodowy Instytut Audiowizualny. Jest tam ponad 200 koncertów (m.in. Katarzyna Nosowska, Mela Koteluk, Kazik na żywo), 370 audycji radiowych ( m.in. słuchowiska z cyklu Teatr Polskiego Radia), a także spektakle teatralne, dokumenty i filmy (np. kultowa komedia "Nie lubię poniedziałku").

Ponadto Narodowe Centrum Kultury (instytucja podległa MKiDN) na stronie www.kulturadostepna.pl publikuje informacje o wydarzeniach bezpłatnych w całym kraju lub takich, za które trzeba zapłacić nie więcej niż 20 zł.

Pomoc w pozyskiwaniu funduszy europejskich – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Oszczędność: od 2 tyś. zł do 10 proc. wartości projektu

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadzi sieć punktów informacyjnych funduszy europejskich w których oferuje bezpłatne usługi: ocena czy pomysły ma szansę otrzymać dotację lub preferencyjną pożyczkę z Funduszy Europejskich, informacje o warunkach, kryteriach i procedurach przyznania dotacji, przedstawienie krok po kroku ścieżki ubiegania się o dofinansowanie, rozliczenie inwestycji, spotkani oraz szkolenia. Mapę punktów informacyjnych można znaleźć pod tym adresem https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty#/

Pomoc przedsiębiorcom – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/centrum-pomocy można uzyskać właściwie wszelką pomoc, której potrzebuje przedsiębiorca – tak twierdzi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Całodobowo pomoc oferowana jest w formie czatu na stronie ministerstwa, a w tygodniu do centrum pomocy można zadzwonić w godzinach od 7.00 do 17.00 pod numerem 801 055 088. Natomiast na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/ulatwienia-dla-biznesu/zglos-swoj-pomysl-na-ulatwienie-dla-biznesu przedsiębiorcy mogą zostawiać swoje pomysły i sugestie na ułatwienie prowadzenia firmy w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)