Danych z dysków SSD nie da się doszczętnie wymazać

Danych z dysków SSD nie da się doszczętnie wymazać

Danych z dysków SSD nie da się doszczętnie wymazać
Źródło zdjęć: © Gizmodo
23.02.2011 12:59

Najnowsze dane naukowe zwracają naszą uwagę na fakt, iż bardzo ciężko jest wymazać kompletnie dane z dysków SSD. Jeśli obawiamy się o naszą prywatność, to jakie opcje nam zostają?

O ile zwykłe dyski można wielokrotnie zamazać danymi, czy to przypadkowo lub przy użyciu specjalnych programów, to dyski SSD nie poddadzą się bez walki. Badania uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego pokazują, że firmware wgrany standardowo do wielu urządzeń tego typu nie pozwala na wielokrotne nadpisywanie sektorów z danymi, co czyni je odpornymi na permanentne wymazanie plików.

Statystyki mówią, że po rzekomym kasowaniu danych dało się odzyskać od 4 do 7. procent danych zgromadzonych na nośniku. To wystarczy, żeby prywatne informacje mogły dostać się w niepowołane ręce. Co ciekawe, cała sprawa dotyczy także pendrive'ów, które przejawiają odporność na kasowanie. Co możemy zrobić, żeby pozbyć się danych?

Pozostaje nam czekać na nowe wersje programów do kasowania danych, które zostaną wyposażone w specjalne mechanizmy do usuwania informacji z tego typu nośników. Lub będziemy musieli wybrać się na wycieczkę do Góry Przeznaczenia. Tak zniszczonych danych nikt nie odczyta.

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)