Denisowianie. Wiemy, który lud jest z nimi najbliżej spokrewniony
13.08.2021 19:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy przodkowie współczesnych ludzi wyszli z Afryki wkraczając na tereny Azji i Europy, szybko natknęli się na innych homonidów. Wiemy obecnie, że kiedy część przedstawicieli Homo sapiens krzyżowała się z neandertalczykami, inni weszli w kontakt z tajemniczymi denisowianami.
Zespół kierowany przez Maksymiliana Larenę z Uniwersytetu w Uppsali, przeanalizował pochodzenie i profile genetyczne Filipińczyków. Ku ich zaskoczeniu, badanie 2,3 miliona genotypów ze 118 grup etnicznych, wykazało przypadki nadzwyczaj wyraźnego pokrewieństwa denisowianami. Jest to echo kontaktów płciowych sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat.
Gatunek nazwany (od miejsca odkrycia pierwszych szczątków) Człowiekiem z Denisowej Jaskini, jest wciąż słabo poznany – został opisany po raz pierwszy dopiero w 2010 roku. Wiemy, że jego przedstawiciele żyli na terenie Azji przed 30. tysiącami lat i fizycznie pod wieloma względami mogli przypominać neandertalczyków. Do tej pory uważano, że najwięcej po denisowianach odziedziczyli Papuasi, którzy według różnych analiz mają posiadać od 5 do nawet 7% obcego DNA. Niewiele słabiej wypadali pod tym względem Aborygeni oraz Melanezyjczycy z podobieństwem na poziomie 3-5%.
Zobacz także
Nowe badanie wykazało jednak, że główni krewniacy Człowieka z Denisowej Jaskini żyją wśród tubylczych ludów Filipin. Szczególnie wyróżniają się na tym polu rdzenne plemiona Ayta Magbukon oraz Ayta Ambala, zamieszkujące wyspę Luzon. "Dokonaliśmy tego odkrycia pomimo faktu, że filipińskie plemiona zmieszały się z grupami Azji Wschodniej. Te ostatnie mają bardzo mało denisowego DNA, więc poziomy są nieco rozcieńczone" – tłumaczy Larena. Mimo tych trudności, naukowcy są przekonani, że domieszka krwi denisowian może przekraczać w tym przypadku 8%.
Trzeba zaznaczyć, że na tej samej wyspie w 2007 roku antropolodzy odnaleźli kości innego człowiekowatego, nazwanego Homo luzonensis. Oznacza to, że przed przybyciem na Filipiny człowieka współczesnego, region był biologicznie mocno zróżnicowany i egzotyczny. Naukowcy mają zamiar kontynuować swoje analizy, z nadzieją na kolejne interesujące odkrycia. Przede wszystkim chcieliby się dowiedzieć, co złego i co dobrego nasz gatunek odziedziczył po denisowianach.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: M. Larena, J. McKenna, F. Sanchez-Quinto, Philippine Ayta possess the highest level of Denisovan ancestry in the world, "Current Biology".