Czytnik zamiast książek. Biblioteczka pod palcem

Czytnik zamiast książek. Biblioteczka pod palcem

Czytnik zamiast książek. Biblioteczka pod palcem
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
14.04.2020 12:03, aktualizacja: 14.04.2020 12:14

Papierowe książki wciąż mają się dobrze, ale jeśli szukasz wygodnej alternatywy i chcesz zaoszczędzić na kupowaniu książek, możesz postawić na czytnik e-booków. Zajmuje niewiele miejsca i pozwoli zabrać swoją biblioteczkę wszędzie tam, gdzie chcesz.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Czytniki zyskują dużą popularność. Na rynku znajdziesz wiele modeli, które różnią się nie tylko rozmiarem, ale również obsługiwanymi formatami plików. Dobrze zastanów się nad wyborem, bo opcji jest wiele.

Czytnik czy tablet

Czytnik e-booków spełnia wymagania każdego entuzjasty literatury. Elektroniczny atrament w połączeniu z matowym ekranem zapewnia taki komfort czytania, jak prawdziwa książka. W przeciwieństwie do tableta nie odbija promieni słonecznych i nie emituje własnego światła. Dzięki temu nawet wielogodzinne czytanie na zewnątrz w słoneczny dzień nie powoduje dyskomfortu. To, że sprzęt nie emituje własnego światła, oznacza również mniejsze problemy z akumulatorem. Czytnik pobiera energię jedynie podczas "przewracania" wirtualnej kartki.

Obraz
© iStock.com

Sekret tkwi w specjalnym ekranie wykonanym w technologii E Ink. Ekran składa się z milionów mikrokomórek o średnicy ludzkiego włosa, które są ułożone obok siebie. Każdą z nich wypełniono białym i czarnym atramentem o przeciwnym ładunku elektrycznym. Kiedy impuls elektryczny trafia do komórki, pigment w czarnym kolorze jest unoszony ku górze, a biały ściąga się do dołu. Można więc powiedzieć, że z każdym przewróceniem elektronicznej kartki, książka pisze się błyskawicznie na naszych oczach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Ważnym elementem czytnika jest jego ekran. Im będzie większy, tym większy komfort dla czytelnika, z drugiej strony duże modele mogą wydawać się bardziej nieporęczne. Na szczęście na każdym czytniku możesz dopasować rozmiar liter do twoich predyspozycji, dlatego mniejsze modele mogą być wygodne w obsłudze nawet dla osób z wadą wzroku.

Przed zakupem upewnij się również, że wybrany przez ciebie model ma dostateczną ilość miejsca na wbudowanym dysku. Przeważnie sprzęty producentów wyposażono w pamięć 4 lub 8 GB, która pozwala na wgranie dużej liczby pozycji. Istotna jest również jakość i pojemność zamontowanego akumulatora. Warto zwrócić tu uwagę nie tylko na to, jak długo będziesz w stanie pracować na baterii, ale również jak szybko urządzenie się ładuje.

Warto również zadbać o to, by sprzęt miał podświetlane krawędzie boczne. Dzięki temu będzie można korzystać z ekranu nawet przy słabym oświetleniu zewnętrznym. Warto również sprawdzić, czy sprzęt wyposażono w ekran dotykowy. W nowoczesnych modelach jest to normą, jednak niektóre starsze sprzęty mogą być wyposażone w standardowy ekran i przyciski.

Większość czytników obsługuje format EPUB, który pozwala na niemal dowolne dopasowywanie treści do potrzeb i upodobań użytkownika. Często spotykany jest również format MOBI, który wykorzystuje i rozwija firma Kindle. Pozwalają one na dowolne dopasowywanie rozmiaru tekstu, rodzaju użytej czcionki, a także częściową edycję przeglądanych treści. Co najważniejsze, tekst po powiększeniu dopasowuje się do rozmiaru ekranu, dzieląc plik na strony, które w całości wyświetlają się na ekranie, w odróżnieniu od na przykład plików PDF. Format PDF to, najprościej mówiąc, książka skopiowana do wersji cyfrowej. Jest odgórnie podzielona na strony, które możesz powiększać i zmniejszać w zależności od potrzeb, ale nie możesz ingerować w samo ich ustawienie. Pliki PDF można przekonwertować na pozostałe formaty, jednak w wielu przypadkach może się to źle skończyć.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)