Czytnik ebook - czy zastąpi zwykłą książkę?

Czytnik ebook - czy zastąpi zwykłą książkę?

Czytnik ebook - czy zastąpi zwykłą książkę?
Czytnik ebook - czy zastąpi zwykłą książkę?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
28.05.2021 19:55

Proste, łatwe i przyjemne - właśnie takie ma być czytanie książek. Czy użycie czytnika ebook może być równie przyjemne w czytaniu co tradycyjna książka?

Być może jesteś wielbicielem tradycyjnego czytania lubiącym dotyk papieru i częste wizyty w bibliotece. W takim razie zapewne cenisz sobie możliwość zaginania rogów kartek i zapach twoich ulubionych pozycji wydawniczych lub widok domowej biblioteczki. Może jednak jesteś zwolennikiem bardziej nowoczesnych metod? Lubisz mieć zawsze dostęp do twojej ulubionej książki, niezależnie gdzie się znajdujesz i cenisz sobie oszczędność, jaką niesie za sobą taki rodzaj lektury? Niezależnie od tego, jaką metodę czytania wybierzesz, warto zastanowić się nad plusami posiadania takiego czytnika. 

 

1) Czym jest czytnik ebook?

 

Krótko mówiąc, jest to rodzaj elektronicznej książki, czyli urządzeniem, które możemy wykorzystać do łatwego wyświetlania i czytania tekstów w formie cyfrowej. Jego niewielki kształt sprawia, że czytnik ebooków jest bardzo poręczny i łatwy w przenoszeniu. 

 

2) Plusy elektronicznego czytania

 

Jednym z głównych argumentów, który skłania wielbicieli tradycyjnych książek do zmiany upodobań, jest oszczędność, z jaką wiąże się zakup takiego czytnika. 

Często cena książki elektronicznej jest mniejsza od jej wydania papierowego. 

Wytwarzanie i drukowanie tradycyjnych książek wymaga dużego nakładu papieru, a to niesie za sobą nieustanne wycinki lasów. Do transportu książek, są używane pojazdy spalające ogromną ilość paliwa co, wpływa niekorzystnie na zanieczyszczenie środowiska. 

Warto więc wziąć pod uwagę, że decydując się na używanie czytnika ebooków, stajemy się zdecydowanie bardziej proekologiczni.  

 

3) Czytanie zawsze i wszędzie

 

Czytnik ebook ma zazwyczaj mały format, co pozwala z łatwością zabierać go ze sobą przy każdej okazji. Podróżowanie, jazda tramwajem czy oczekiwanie w kolejce do lekarza może nabrać całkiem nowego znaczenia. Tradycyjne książki zazwyczaj są duże, ciężkie i nieporęczne co przyczynia się do tego, że nie sięgamy po nie tak często, jakbyśmy chcieli. Zapewne jako stały czytelnik, masz dużą kolekcję książek, którą nie zawsze masz gdzie przechowywać. Czytnik ebook umożliwi ci posiadanie tysiąca książek w małym poręcznym urządzeniu. Możliwość czytania w różnych warunkach, na przykład, kiedy nie mamy odpowiednio dopasowanego oświetlenia, sprawia, że nasza lektura będzie łatwa i przyjemna. 

 

4) Dlaczego warto mieć czytnik ebook?

 

Ważną sprawą jest to, co poruszyliśmy przed chwilą. Nie musisz się martwić, że robi się ciemno, kiedy jesteś poza domem, a nie nosisz ze sobą latarki. Kiedy masz przy sobie czytnik z funkcją podświetlenia ekranu, możesz czytać, kiedy chcesz, niezależnie od warunków pogodowych. Wiele osób zastanawia się, czy owe czytniki nie przyczyniają się do szybszego niszczenia wzroku lub jego zmęczenia. Jednak w większości czytniki posiadają ekrany stworzone w technologii elektronicznego atramentu, co oznacza, że nie emitują światła, dzięki czemu tekst wygląda tak samo, niezależnie od tego, pod jakim kątem na niego patrzymy. Pozwala to na swobodne i komfortowe cieszenie się lekturą bez ryzyka nadwyrężania swojego wzroku. Komfort czytania na urządzeniu elektronicznym przypomina więc ten znany podczas obcowania z tradycyjną książką. 

Reasumując, warto zadać sobie pytanie: jaki więc będzie twój wybór? Oszczędność, łatwość w przechowywaniu i ochrona środowiska to tylko kilka z wielu argumentów na korzyść czytnika ebooków. Do tego obecnie są to urządzenia relatywnie niedrogie, więc każdy z nas może spokojnie pozwolić sobie na jego zakup.  

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie