Czym zajmowały się najpopularniejsze firmy na samym początku?

Czym zajmowały się najpopularniejsze firmy na samym początku?

12.05.2015 | aktual.: 29.12.2016 08:18

Mówiąc Nokia, Samsung, Microsoft zazwyczaj dobrze wiemy, czym zajmują się te firmy. Potrafimy zapewne wymienić kilka, jeśli nie kilkanaście ich produktów. Z niektórych korzystamy na co dzień. Historia wielkich firm technologicznych jest często bardzo długa i zawiła - na początku ich istnienia niekoniecznie działały w tym sektorze, który warunkuje ich potęgę. Kto w portfolio posiadał gumowe kalosze lub produkował cukier? Czyja kariera rozpoczęła się od produkcji opon lub transportem ryb? Zobaczcie sami.

Mówiąc Nokia, Samsung, Microsoft zazwyczaj dobrze wiemy, czym zajmują się te firmy. Potrafimy zapewne wymienić kilka, jeśli nie kilkanaście ich produktów. Z niektórych korzystamy na co dzień. Historia wielkich firm technologicznych jest często bardzo długa i zawiła - na początku ich istnienia niekoniecznie działały w tym sektorze, który warunkuje ich potęgę.

Kto w portfolio posiadał gumowe kalosze lub produkował cukier? Czyja kariera rozpoczęła się od produkcji opon lub transportem ryb? Zobaczcie sami.

1 / 5

Co Samsung ma wspólnego z rybami i cukrem?

Obraz
Fotolia: Giuseppe Porzani, cipariss

Obecnie Samsung jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie smartfonów z Androidem. Najnowszy flagowiec tego producenta - Galaxy S6 - zbiera pozytywne recenzje i generuje olbrzymie zyski.

Historia lidera technologii mobilnych zaczęła się od założenia firmy w roku 1938 w Taegu (Korea). Nic nie zapowiadało, by kiedykolwiek ta firma produkowała tak zaawansowane urządzenia, jak robi to dziś. Początkowo fundamentem działalności Samsunga był eksport ryb, owoców oraz warzyw. Dziesięć lat po tym, po zgromadzeniu odpowiedniego kapitału, firma była zaopatrzona już w młyny oraz urządzenia do produkcji cukru. W latach 50. XX wieku była ona jednym z bardziej liczących się w kraju producentów żywności. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych w ofercie przyszłego giganta były także polisy ubezpieczeniowe, a następnie otworzony został dziennik Joong-Ang Ilbo, który obecnie nie jest już częścią Samsunga.

Po przejęciach firm ubezpieczeniowych Ankuk Fire & Marine Insurance oraz DongBang Life Insurance przedsiębiorstwo zajęło się elektroniką użytkową. Z fabryk Samsung-Sanyo Electronics w roku 1970 wyjechał pierwszy czarno-biały telewizor P-3202. Od tego momentu można mówić o początkach koreańskiego giganta na rynku nowych technologii. Uwieńczeniem kolejnych sukcesów firmy było wyprodukowanie pierwszego w historii Samsunga układu pamięci DRAM.

2 / 5

LG i detergenty?

Obraz
Fotolia: kuzina1964, Materiały Prasowe LG

Najmłodszą w zestawieniu firmą jest LG, które obecnie jest jednym z ważniejszych producentów smartfonów oraz telewizorów. Ostatnie flagowce koreańczyków zyskały bardzo przychylne opinie wśród mediów technologicznych i stanowią poważną konkurencję dla również koreańskiego Samsunga. Początki spółki to produkcja urządzeń elektronicznych, jednak również nikt nie spodziewał się, że po 50 latach istnienia będzie jednym z ważniejszych graczy na rynku technologii mobilnych.

Po II Wojnie Światowej Korea została podzielona na komunistyczną północ oraz demokratyczne południe. Mimo usilnych rozmów, nie udało się stworzyć jednego, wspólnego dla obu powstałych stref okupacyjnych rządu. Ustanowiono więc dwa. To właściwie przypieczętowało ostateczny podział półwyspu koreańskiego na wciąż zwaśnione ze sobą kraje.

Uprzemysłowienie południowej Korei pomogło narodzeniu się czeboli, czyli związków finansowych wspieranych przez władzę - głównie o profilu eksportowym. Wśród założonych wtedy przedsiębiorstw było także Lucky, które produkowało i eksportowało detergenty oraz żywicę syntetyczną.

W latach 50-tych XX wieku w Korei radio było bardzo słabo rozwinięte, głównie za sprawą wysokich cen sprzętu odbiorczego. Firma GoldStar rozpoczęła produkcję taniego radioodbiornika, a następnie czarno-białego telewizora.

Dopiero w 1995 roku Lucky oraz GoldStar połączono w LG. Co ciekawe, w Polsce można jeszcze spotkać niektóre produkty GoldStara - swego czasu bardzo popularne były kolorowe telewizory tej firmy, najczęściej sprowadzane z zagranicy w okresie transformacji ustrojowej.

3 / 5

Nokia w kaloszach

Obraz
Fotolia: frog, photodreams, Materiały Prasowe

Gdy Nokia zajęła się branżą telekomunikacyjną, wyrosła na czołowego producenta telefonów komórkowych, ale potem z hukiem spadła z długo zajmowanego tronu. Firma ta jednak wcale nie zajmowała się elektroniką. Można by rzec, że początki istnienia Nokii w ogóle nie wskazywały na to, że kiedykolwiek stanie się ona producentem tak zaawansowanych urządzeń elektronicznych.

Nokia w rysie historycznym przedstawia się jako firma powstała na podwalinach fińskiego postępu technicznego. Ważne w kontekście Nokii jest powstanie zakładu przetwórstwa drewna w roku 1865. 23 lata później otworzono Fińskie Zakłady Gumowe, które odegrały bardzo ważną rolę w elektryfikacji kraju. Jest to też zasługa Fińskiej Fabryką Kabli, która powstała w roku 1912. Oprócz przewodów transportujących prąd na duże odległości, produkowano również kable dla telegrafów oraz telefonów.

W 1960 roku, w fabryce kabli otworzono dział zajmujący się elektroniką i właściwie od tego momentu można mówić o współczesnej historii Nokii, która powołano do życia została za sprawą połączenia fabryki papieru, fabryki kabli oraz zakładów gumowych.

Firmy, z których zrodziła się Nokia zajmowały się nie tylko komunikacją. Zakłady gumowe produkowały m. in. gumowe kalosze. Warto wspomnieć, że do dziś został ślad po tej firmie - fani motoryzacji z pewnością będą znać producenta opon Nokian Tyres.

4 / 5

Usługi Sony

Obraz
Fotolia: ZStoimenov, Truffelpix, Materiały Prasowe

Producent legendarnych walkmanów, potentat na rynku elektronicznej rozrywki i producent smartfonów z serii Xperia w przeciwieństwie do swoich konkurentów właściwie od samego początku swojego istnienia był obecny na rynku elektroniki użytkowej. Owa działalność od tego, czym zajmuje się obecnie oczywiście różniła się - głównie z powodu dopiero raczkującego rozwoju technologii.

Sony początkowo istniał jako instytut badawczy Tokyo Tsushin Kenkyu-jo. Tam zajmowano się drobnymi usługami serwisowymi. W Japonii obserwowało się niesamowity popyt na nie - głównie dlatego, że kraj dopiero co rozpoczął odbudowę po chaosie przegranej II wojny światowej. Rok po tym instytut przekształcono w nisko skapitalizowaną firmę Tokyo Tsushin Kogyo Kabushiki Kaisha, która miała zająć się produkcją sprzętu komunikacyjnego oraz mierników - w tym woltomierzy.

W Japonii zapotrzebowanie na elektronikę użytkową było ogromne. Stałe wpływy do budżetu firmy, tak bardzo ważne dla jej rozwoju, osiągnięto dzięki produkcji magnetofonów taśmowych oraz radioodbiorników. W styczniu roku 1958 rozpoczął się okres, w którym można mówić o współczesnej historii japońskiego producenta, bowiem zmienił on nazwę na Sony, a tuż po tym trafił na tokijską giełdę.

Po ekspansji na inne rynki w latach sześćdziesiątych, Sony coraz śmielej konkurował z innymi producentami elektroniki użytkowej. Ogromną sławę zyskał Walkman, będący pierwszym przenośnym urządzeniem służącym do odtwarzania muzyki. Ten gadżet stał się potem inspiracją dla discmanów oraz bardzo popularnych swego czasu odtwarzaczy MP3. W ciągu dwóch lat sprzedało się 1.5 miliona sztuk takich urządzeń, a po 15 latach Japończycy wypracowali sobie 40 proc. rynku przenośnych odtwarzaczy, których sprzedano wtedy aż 250 milionów.

5 / 5

Thinkpady IBM'a

Obraz
Materiały Prasowe

IBM jako jeden z liderów typowo biznesowych technologii również swoją historię rozpoczynał od elektroniki, jednak jeszcze przed wynalezieniem komputera. Znany i szanowany producent m. in. Thinkpadów (które obecnie produkuje Lenovo) to nie tylko wytwórca elektroniki, ale także firma posiadająca ogromne zaplecze naukowe - dzięki temu po dziś dzień wdraża kolejne innowacje i sprzedaje je potem do sektora biznesowego.

W 1911 roku założone zostało przedsiębiorstwo Computing Tabulating Recording Corporation. W jego skład wchodziły trzy inne firmy, które produkowały między innymi krajalnice do mięsa, systemy do mierzenia czasu pracy danej maszyny, wagi, karty perforowane będące wtedy nośnikiem do zapisu informacji w maszynach automatycznie przetwarzających dane. Tych używano aż do lat 80. XX wieku. Z powodu bardzo gwałtownego rozwoju komputerów, firma zajęła się głównie wytwarzaniem kart perforowanych.

Powstały na podwalinach CTR IBM to firma, która dzięki swoim badaniom do powszechnego użytku wprowadziła między innymi kody kreskowe, a także dostarczyła odpowiednie urządzenia do ich odczytywania, oprogramowanie do ich generowania, a także urządzenia magazynujące dane zapisane w ten sposób. To zaś w dużym stopniu zrewolucjonizowało handel w ogóle - usystematyzowanie informacji poprzez system wygodnego ich zapisu skracało czas i obniżyło ceny usług.

Warto wspomnieć, że IBM również był potentatem w dziedzinie przechowywania danych. Dla obecnych konsumentów nowych technologii wielkościami dużymi są rzędy terabajtów, natomiast w latach 50-tych firma opracowała dysk twardy wykorzystujący 50 talerzy wirujących z prędkością 1200 obrotów na sekundę. Tam można było zmieścić 5 MB danych, co w tamtych czasach było wielkością ogromną. Dzięki późniejszym staraniom IBM, do powszechnego użytku weszły dyskietki, które wyróżniały się ówcześnie dostępną przestrzenią na dane, łatwością ich przenoszenia oraz przechowywania.

luckysonylg
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)