Czym się kierować przy wyborze słuchawek bezprzewodowych?
Rozwój nowoczesnych technologii przynosi nam coraz bardziej funkcjonalne gadżety i akcesoria elektroniczne, które znacząco podnoszą komfort naszego życia i pozwalają czerpać maksimum przyjemności z rozrywki. Do takich produktów z pewnością można zaliczyć słuchawki bezprzewodowe, które dla wielu użytkowników stają się bardzo wygodną alternatywą dla tradycyjnych słuchawek. Ilość modeli dostępnych na rynku nie ułatwia jednak decyzji zakupowych, dlatego przy wyborze idealnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.
23.06.2021 10:55
Słuchawki bezprzewodowe – douszne czy nauszne?
Producenci sprzętu elektronicznego oferują dwa podstawowe rodzaje słuchawek bezprzewodowych – douszne (dokanałowe) lub nauszne (o konstrukcji zamkniętej, półotwartej lub otwartej). Słuchawki douszne to świetna propozycja dla osób aktywnych, uprawiających sport i będących ciągle w ruchu, które od tego typu gadżetów oczekują kompaktowego i funkcjonalnego charakteru. Sprawdzają się podczas prowadzenia rozmów telefonicznych czy słuchania muzyki.
Na drugim biegunie znajdują się słuchawki bezprzewodowe nauszne, które nieco lepiej izolują hałasy z zewnątrz, dzięki czemu jakość dźwięku plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Równie świetnie spisują się przy tłumieniu muzyki płynącej ze słuchawek, która jest niesłyszalna dla innych. Słuchawki nauszne zapewniają także bardzo dobrą stabilizację podczas użytkowania, jednak nieodpowiednio dobrane mogą powodować lekki ucisk na małżowinę uszną.
Słuchawki bezprzewodowe – najważniejsze parametry
Decydując się na zakup słuchawek bezprzewodowych należy zwrócić uwagę nie tylko na ich konstrukcję, ale przede wszystkim na parametry techniczne determinujące jakość i czystość dźwięku, a także komfort codziennego użytkowania. Dlatego też przed zakupem wybranego modelu warto sprawdzić:
- pasmo przenoszenia (zakres częstotliwości fal dźwiękowych) – od jego zakresu zależy, jak bardzo odczuwalne są basy i wysokie tony. Im większy zakres pasma przenoszenia, tym większy komfort słuchania,
- dynamika – czyli po prostu głośność dźwięku w słuchawkach, określana w decybelach (dB). Im wyższa wartość, tym słuchawki lepiej radzą sobie z odtwarzaniem muzyki bez konieczności jej pogłaśniania,
- zasięg – standardowe słuchawki wykorzystujące typ transmisji bezprzewodowej bluetooth charakteryzują się zasięgiem do 10m, co najczęściej pozwala na wygodne używanie podczas pracy, biegania czy wykonywania domowych obowiązków,
- maksymalnyczas pracy – liczba godzin, kiedy słuchawki są gotowe do użytkowania na jednym cyklu ładowania. W produktach z wyższej półki cenowej, jak np. słuchawki bezprzewodowe Sony, można liczyć nawet do 30h pracy sprzętu.