Czy wyłączać telefon w samolocie?

Czy wyłączać telefon w samolocie?
Źródło zdjęć: © Kai Hendry / flickr.com / CC

10.06.2013 11:00, aktual.: 10.06.2013 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Używanie telefonów w samolotach jest zabronione. Sprawdzamy, jak niebezpieczne w praktyce są komórki na pokładzie.

MIT: Tam, gdzie stosowane są wrażliwe urządzenia, telefony komórkowe są zabronione: w samolotach, szpitalach, na stacjach paliw. Promieniowanie telefonów komórkowych zakłóca pracę urządzeń i powoduje awarie.

PRAWDA: Promieniowanie telefonów komórkowych jest tematem szeroko dyskutowanym od lat. Wielu ludzi obawia się rzekomych zagrożeń, które mają pochodzić od telefonów komórkowych. Chodzi o wpływ na nasze zdrowie, a także możliwość awarii instalacji technicznych. Ale co właściwie jest na rzeczy?

Obraz
© (fot. chip.pl)

Najpopularniejszy jest chyba zakaz korzystania z telefonów komórkowych w samolotach. Fale radiowe wychodzące z telefonów mają jakoby sprawiać, że przestają działać odbiorniki GPS, że auto-piloty nie pracują prawidłowo albo że zablokowany zostaje kanał komunikacyjny. W skrajnym przypadku samolot może się wręcz rozbić. Możemy was jednak uspokoić: pod tym względem zakaz używania telefonów jest czystym panikarstwem.

International Air Transport Association w ciągu sześciu lat przeanalizowała 18. milionów lotów. Udokumentowano 75 przypadków, w których problemy techniczne mogły zostać wywołane użytkowaniem telefonów komórkowych – wszystkie dotyczyły starych modeli samolotów. Według innego badania podczas każdego lotu aktywny jest średnio jeden telefon – bez zwiększania liczby katastrof. Nie ma więc naukowego dowodu na zakłócanie działania urządzeń samolotów przez telefony komórkowe. Wręcz przeciwnie: coraz więcej linii lotniczych pozwala już na korzystanie z telefonów w trakcie lotu. Zauważmy: podczas lotów bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem. Gdyby istniało choćby najmniejsze ryzyko, to nawet nie można byłoby zabierać komórek na pokład.

Obraz
© Coraz więcej linii lotniczych pozwala na używanie komórek na pokładzie. W tym celu instaluje się mobilną stację bazową, która wysyła sygnał przez satelitę. Rozliczenie następuje w drodze opłat roamingowych (fot. chip.pl)

Podobnie jest w szpitalach. Również tutaj dotychczas nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu na aparaturę medyczną –. z wyjątkiem automatów telefonicznych dla pacjentów, które od rozpowszechnienia telefonii komórkowej używane są coraz rzadziej. Na stacjach paliw używanie telefonów komórkowych nie jest zabronione z powodu promieniowania. Tutaj czynnikiem strachu jest iskra z eksplodującego akumulatora, ale – co osobliwe – zupełnie ignoruje się to ryzyko w przypadku odtwarzaczy MP3 czy pojazdów elektrycznych, których się nie zakazuje. Widzicie więc: jeśli w rzeczywistości telefony komórkowe stanowią jakieś zagrożenie, to jego źródłem są raczej ich użytkownicy irytujący otoczenie głośnymi rozmowami.

-/jg/jg

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Galaxy S 4 będzie jeszcze mocniejszy"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)