Czy wiesz, jak dużo wie o tobie Google? Zabezpiecz się przed inwigilacją!
Jeżeli korzystasz z wyszukiwarki Google, masz konto pocztowe na Gmailu, oglądasz filmy na YouTubie, a do tego wszystkiego w twojej kieszeni znajduje się smartfon z Androidem, to Google ma cię całkowicie w garści. Możesz sobie nawet nie zdawać sprawy, jak wiele wie o tobie ten informatyczny gigant.
1. Pełna historia lokalizacji
Na początek coś, co być może dla jednych nie będzie stanowić szczególnej nowości, a dla innych może być niemałym szokiem. Google nie tylko zawsze wie, gdzie jesteśmy dzięki GPS-owi w telefonach z Androidem, ale też zbiera i archiwizuje te dane. Wystarczy przejść pod adres maps.google.com/locationhistory, by się o tym przekonać. Można tam zobaczyć, jak przemieszczaliśmy się każdego dnia, gdzie byliśmy o każdej godzinie. Od kiedy tylko mamy smartfona z Androidem.
I chociaż z pewnością większość użytkowników Androida zdaje sobie sprawę, że takie dane mogą być dla Google’a dostępne, a firma może nimi dysponować, to zobaczenie tego na własne oczy może przyprawić o gęsią skórkę.
Jeżeli jednak wolelibyście, żeby od teraz taka ilość informacji na wasz temat nie była zbierana, możecie udać się pod ten adres i znaleźć tam informacje na temat wyłączenia usług lokalizacji, przynajmniej w pewnym zakresie.
2. Pełen profil osobowy
Czy przypominaliście sobie, byście podawali Google’owi swój wiek, płeć czy zainteresowania? Nawet jeżeli nie, to gigant prawdopodobnie wie na te tematy więcej, niż byście chcieli. Swój pełen „profil reklamowy”, na podstawie którego gigant serwuje nam spersonalizowane reklamy, znaleźć można pod tym adresem.
To, jak wiele informacji na swój temat znajdziecie na tej stronie, w dużej mierze zależy od tego, czy korzystaliście z internetu będąc zalogowanymi na swoje konto Google i czy zgodziliście się na dopasowywanie reklam pod swój profil. Jeżeli chcecie z tego zrezygnować, to można to zrobić na tej samej stronie, korzystając z opcji „Zrezygnuj z reklam opartych na zainteresowaniach w Google”.
3. Cała historia wyszukiwania
Trudno nam sobie wyobrazić życie bez wyszukiwarki Google. Dla większości z nas (jeżeli nie dla wszystkich) stała się ona już dawno podstawowym narzędziem, wykorzystywanym w internecie. Jeżeli tylko chcemy znaleźć informacje na konkretny temat, trudno sobie wyobrazić lepszy, skuteczniejszy i szybszy sposób. Szukamy tak wszystkiego. Nazwisko tego aktora, który grał w tamtym filmie. Tytuł tej piosenki, która siedzi nam w głowie. Objawy choroby, którą wydaje nam się, że aktualnie mamy. W szczególności objawy choroby.
A co, gdybyście dowiedzieli się, że każda rzecz, każde słowo, jakie wpisaliście kiedykolwiek w wyszukiwarkę Google, można w tej chwili odnaleźć i sprawdzić? Tak, Google przechowuje waszą historię wyszukiwania. Wystarczy udać się pod adres history.google.com i zobaczyć na własne oczy. Można tam też, na szczęście, to „udogodnienie” wyłączyć raz na zawsze.
4. Każde urządzenie, z którego logowaliście się na konto Google
W naszym codziennym życiu korzystamy nie tylko z komputera w domu, ale też w pracy, u znajomych, z komórki swojej, z komórki pożyczonej, bo akurat padła nam bateria… Można by jeszcze wymieniać potencjalne przypadki, w których do pełnego o nas danych konta logujemy się z miejsc potencjalnie niebezpiecznych.
Jeżeli chcecie sprawdzić pełną listę urządzeń, które uzyskały dostęp do waszego konta, wystarczy, że udacie się pod ten adres. Może być to również dobry sposób na sprawdzenie, czy z naszego konta nie korzysta przypadkiem ktoś niepowołany.
5. Lista wszystkich aplikacji, które korzystały z waszego konta Google
Opcja logowania się do aplikacji, usług czy rozszerzeń przez jedno konto Google potrafi niezmiernie ułatwić życie. Zamiast zakładać osobne konto, co zajmuje czas i wymaga pamiętania kolejnego hasła, klikamy tylko „Zaloguj się z Google” i sprawa z głowy. Często jednak nie mamy świadomości tego, że w ten sposób możemy ujawniać zewnętrznym firmom znacznie więcej informacji na swój temat, niż byśmy chcieli.
Tutaj z pomocą przychodzi strona security.google.com/settings/security/permissions. Znajdziemy na niej listę wszystkich aplikacji, które dostały od nas dostęp do danych konta Google i - co ważniejsze - możliwość odebrania im tych uprawnień.
_ DG _