Czy warto rootować telefon?

Z jednej strony rootowanie to świetny sposób by przyspieszyć nasz smartfon i wyposażyć go w superaplikacje, które wcześniej były dla nas niedostępne. Z drugiej - to ryzyko, które naraża urządzenie na atak wirusów i utratę gwarancji. Zatem, czy warto rootować telefon? Wraz ze specjalistami z AVG prezentujemy krótki poradnik, zawierający podstawowe informacje dotyczące tego procesu.

Czy warto rootować telefon?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Czym jest Root?

Root (z angielskiego korzeń) –. to katalog główny w pamięci telefonu (podobny do dysku C w stacjonarnym komputerze). Dzięki odpowiedniej modyfikacji, daje nam pełen dostęp do zapisu i modyfikacji wszystkich plików w naszym smartfonie.

Mówiąc najkrócej –. nieograniczoną wolność. Możesz dowolnie modyfikować swój smartfon, całkowicie porzucając ograniczenia producenta. Otrzymujesz dostęp do aplikacji i narzędzi stworzonych przez pasjonatów, które mogą znacznie usprawnić pracę twojego Androida (przypomina to nieco korzystanie z nieoficjalnych patchy i rozszerzeń do gier, które często przewyższają oryginalne dodatki).

Ponadto możesz wgrać np. nowszą, usprawnioną wersję systemu (nieoficjalną), przyspieszyć pracę procesora (a więc całego urządzenia), a także korzystać z aplikacji zaprojektowanych dla innych telefonów.

Gdzie zatem tkwi haczyk?

Rootowanie jest nieautoryzowaną ingerencją w funkcjonalność telefonu, niesie więc za sobą kilka niebezpieczeństw:

• Tracimy gwarancję (zmieniamy pliki systemowe dostarczone przez producenta)
• Zwiększamy podatność na atak wirusów i szkodliwe oprogramowanie (większość aplikacji instalujemy z nieautoryzowanych źródeł)
• Osoby niedoświadczone mogą poważnie uszkodzić system (choć w większości producentów proces rotowania jest odwracalny, niesie on za sobą spore koszty i czas).

Czy warto rootować?

Rootowanie jest zdecydowanie przeznaczone dla nieco bardziej doświadczonych użytkowników, którzy posiadają pewną wiedzę na temat funkcjonowania systemu Android. Najpoważniejszym minusem jest utrata gwarancji, musimy więc być pewni tego, co robimy.

Warto również dokładnie przyjrzeć się instalowanym aplikacjom, by nie wgrały nam się jakieś niebezpieczne „niespodzianki”.

W zamian otrzymamy telefon wyposażony w „supersystem”, który działa szybciej, sprawniej i daje nam dostęp do szerokiego pakietu niedostępnych wcześniej aplikacji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (55)