Czy VAT z charytatywnych SMS‑ów przestanie trafiać do budżetu?

Czy VAT z charytatywnych SMS-ów przestanie trafiać do budżetu?
Źródło zdjęć: © WP.PL

05.02.2008 13:01, aktual.: 05.02.2008 16:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacje pożytku publicznego i Centrum im. Adama Smitha apelują do Ministerstwa Finansów o objęcie SMS-ów na cele dobroczynne zerową stawką VAT. Obecnie obowiązuje 22- procentowy podatek, który jest odprowadzany do Skarbu Państwa, a tylko kwota netto wędruje na konto fundacji i stowarzyszeń.

Ministerstwo Finansów odpowiada, że trwa analiza przepisów o podatku VAT, zlecona przez ministra Jacka Rostowskiego. Jeśli prawnicy znajdą satysfakcjonujące rozwiązanie, zgodne z prawem UE, wtedy zaproponowane zostaną zmianę obecnych przepisów.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha wyjaśniał na dzisiejszej konferencji prasowej, że zerowy VAT na SMS-y funkcjonuje od 2006 roku w Czechach. Rozwiązanie to rozciągnięto także na SMS-y wysłane w 2005 roku i zwrócono VAT organizacjom, które w ten sposób zbierały pieniądze na cele dobroczynne. Według niego, również w Polsce możliwe byłoby przyznanie danej organizacji społecznej jednego numeru SMS, tak by przesłane SMS-y były zwolnione z podatku. Dodał, że w Czechach dobroczynność "eksplodowała" po wprowadzeniu tej zmiany.

W tym roku wyjątkowo Ministerstwo Finansów przekazało równowartość VAT-u na podobną czy taką samą aparaturę jak ta, na którą kwestowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Według prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej, podczas SMS-owej zbiórki dla ofiar tsunami w Tajlandii budżet "zarobił" 800 tys. zł. Jej zdaniem to nieprzyzwoite, że państwo zarabia na dobroczynności. Ochojska dodała, że organizacja, która chce prowadzić zbiórkę przy pomocy SMS-ów, musi za każdym razem uzyskać pozwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warunkiem jest m.in. to, by operatorzy sieci komórkowych zrezygnowali z opłat. Najczęściej operatorzy godzą się, gdy akcja jest nagłośniona w telewizji.

_ Jeśli operator rezygnuje z zysku, to dlaczego ma zyskać Ministerstwo Finansów? _ - pytał na konferencji ks. Marian Subocz z Caritas Polska. Według niego, po wypadku polskiego autokaru pod Grenoble w ubiegłym roku tylko w jednym dniu udało się zebrać 1,8 mln zł przez SMS-y, z czego 400 tys. zł trafiło do budżetu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)