Czy to rozwiązanie zakończy raz na zawsze ataki hackerskie?

Naukowcy z USA opracowali chip komputerowy, który może szyfrować w czasie rzeczywistym ruch wychodzących z serwera. Utrudniłoby to znacznie działania hackerskie - poinformował magazyn Technology Review.

Czy to rozwiązanie zakończy raz na zawsze ataki hackerskie?
Źródło zdjęć: © Rev Dan Catt / Flickr / CC

Obraz
© (fot. Rev Dan Catt / Flickr / CC)

Transmisja jawna jest jedną z niedogodności internetu - zwykle szyfrowanie transmisji danych stosowane jest tylko w przypadku transakcji kartą płatniczą czy bankowych transakcji online. Brak stałego szyfrowania transmisji, spowodowany jest koniecznością zwiększenia mocy serwerów oraz wdrożenia oprogramowania działającego w czasie rzeczywistym. Oznaczałoby to znaczne nakłady finansowe bez gwarancji, że szyfrowanie transmisji nie zwolni szybkości przekazu.

Naukowcy pracujący dla niewielkiej firmy technologicznej Cavium postanowili skonstruować urządzenie do szyfrowania transmisji "w locie". Efektem ich działań stał się chip Cavium Nitrox III. Jest on przeznaczony do instalacji serwerach centrów danych, u dostawców Internetu, na newralgicznych obszarach zarządzania aplikacjami internetowymi i udostępniania stron. Nitrox III współpracuje z najpowszechniej używanym protokołem bezpieczeństwa SSL i został zoptymalizowany do szybkiego szyfrowania, aby nie opóźniać przepływu danych.

Jeśli użytkownik wpisze nazwę domeny lub jej adres, komputer i serwer danych z działającym chipem szyfrującym zestawią klucze kryptograficzne aby stworzyć bezpieczne połączenie. Po jego zestawieniu odczytanie wymienianych danych będzie bardzo trudne zarówno dla atakującego jak i dla podsłuchującego ruch internetowy.

Jak twierdzą naukowcy procesor jest prosty i zoptymalizowany do prac kryptograficznych, aby nie zmniejszać wydajności i szybkości działania centrów danych. Jest wyposażony w 6. rdzenie i 12-16-krotnie szybszy niż do tej pory opracowywane procesory szyfrujące. Może też w tym samym czasie przetworzyć dwukrotnie więcej danych przy użyciu tej samej mocy. Nitrox III do końca roku przejdzie szereg ostrych testów - interesują się nim takie firmy jak Google czy IBM.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)