Czy to chińskie działo laserowe? Zdjęcia "wyciekły" oficjalnym kanałem

Czy to chińskie działo laserowe? Zdjęcia "wyciekły" oficjalnym kanałem

Czy to chińskie działo laserowe? Zdjęcia "wyciekły" oficjalnym kanałem
Źródło zdjęć: © CCTV
Bolesław Breczko
15.04.2019 10:45, aktualizacja: 15.04.2019 11:34

Najnowsze uzbrojenie nie zawsze musi być użyte na polu walki, aby budzić postrach. Czasem wystarczy tylko dać światu do zrozumienia, że dysponuje się odpowiednio potężną bronią. Takie działanie widzimy np. w przypadku Chin i ich działa laserowego.

Oficjalny kanał telewizyjny chińskiego rządu - CCTV (China Central Television) - opublikował zdjęcia działa laserowego, opracowywanego przez chińską marynarkę wojenną. Podobnie było niedawno z chińskim działem elektromagnetycznym "railgun".

Według portalu Janes Defence na zdjęciach widać funkcjonalne urządzenie optyczne o dużej soczewce. Na zdjęciach widoczne są też dodatkowe urządzenia, którymi według Janes mogą być sensory częstotliwości fal radiowych.

Urządzenie optyczne, które może być laserem bojowym, znajduje się na przenośnej platformie i wspierane jest przez kontenerowy generator prądu. Może to oznaczać, że potencjalna broń mogłaby być potencjalnie stosowana zarówno na okrętach chińskiej marynarki wojennej, jako nabrzeżna broń stacjonarna, a nawet działo mobilne przenoszone na ciężarówkach.

Nie wiadomo dużo o możliwościach działa. Redakcja magazynu Janes spekuluje, że może ono zastąpić rakiety krótkiego zasięgu HHQ-10, co oznaczałoby, że laser bojowy będzie mógł niszczyć cele na odległości do 5 km.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)