Czy ma sens wysoka rozdzielczość ekranu? To warto wiedzieć
Wysoka rozdzielczość ekranu może nieść za sobą zarówno wiele korzyści, jak i negatywnych efektów. Chociaż 4K stało się już teraz niemal normą, to nie zawsze tak wysoka jakość, spełni nasze oczekiwania. Kiedy i czy ma sens wysoka rozdzielczość ekranu? Doradzamy.
26.08.2020 09:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W obecnych czasach ciężką stwierdzić jakie rozdzielczości faktycznie kryją się za pojęciem "wysokiej rozdzielczości". Według przyjętych standardów stworzonych na potrzeby telewizji "High Definition" to rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i 1920 x 1080 pikseli. Czy rozdzielczości większe od "Full High Definition" mają sens? W wielu przypadkach jak najbardziej, lecz warto rozważyć taką rzecz indywidualne, w zależności od naszych potrzeb.
Czy ma sens wysoka rozdzielczość ekranu w grach?
Gracze zapewne docenią dobrodziejstwa wysokiej rozdzielczości. Gry uruchomione w rozdzielczościach QHD czy 4K posiadać będą o wiele lepszą szczegółowość detali na modelach postaci czy elementach otoczenia. Wysoka rozdzielczość jednak wymaga też dużej mocy obliczeniowej, a więc o ile być może będziemy w stanie uruchomić dany tytuł w tak dużej rozdzielczości o tyle niekoniecznie będzie on działać w komfortowej dla nas wydajności.
Gracze, którzy szczególnie lubią wysoką liczbę klatek na sekundę (FPS) w tym grający w gry typowo e-sportowe, powinni raczej wybrać podstawową rozdzielczość Full HD, by móc cieszyć się jak najlepszą wydajnością. Oczywiście ostatecznie jednak wszystko zależy od optymalizacji danego tytułu czy posiadanej konfiguracji sprzętowej.
Zobacz także
Wysoka rozdzielczość dla grafików
Graficy na pewno skorzystają na ekranach posiadających wysoką rozdzielczość ekranu. O ile ekrany o rozdzielczości Full HD są już w zasadzie na rynku standardem, o tyle ekrany o rozdzielczościach 2560x1440 czy 3840x2160 można uznać za ekrany "premium". Osoby zajmujące się zarówno grafiką, jak i obróbką fotografii czy filmów potwierdzają często, że praca na wyższych rozdzielczościach zapewnia o wiele większą dokładność, a co za tym idzie - również wygodę.
Czy ma sens wysoka rozdzielczość ekranu, jeśli nie mamy sprzętu na tyle wydajnego, by pozwolił na płynną pracę np. w 4k? Raczej nie, wydajny komputer będzie tutaj kolejną kwestią, nad którą trzeba się pochylić nieco dłużej, co zrobiliśmy w poprzednim poradniku. Poza samą wysoką rozdzielczością ekranu artyści powinni zwrócić uwagę również na inne cechy panelu, takie jak: kąty widzenia, poziom maksymalnej jasności panelu, jego wsparcie dla technologii HDR czy poziom kontrast i poziomu pokrycia palet kolorów sRGB, NTSC i Adobe RGB.
Wysoka rozdzielczość do pracy biurowej
Praca typowo "biurowa" zwykle wymaga posiadania otwartych równolegle wiele okien aplikacji. Niezależnie od tego czy korzystamy z przeglądarki internetowej, edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, czy pracujemy z użyciem edytorów audio lub wideo, to posiadanie ekranu o wysokiej rozdzielczości będzie dla nas dużym ułatwieniem.
Jest to szczególnie przydatne jeśli dysponujemy tylko jednym ekranem. Im większa rozdzielczość tym możemy umieścić na ekranie więcej okien aplikacji lub zmieścimy na nim więcej treści wewnątrz jednego programu. Nie ma jednak konieczności inwestowania w ekran o rozdzielczości 4K, Full HD sprawdzi się równie dobrze.
Czy ma sens wysoka rozdzielczość ekranu urządzeń mobilnych?
Wysoka rozdzielczość niesie ze sobą również szereg wymagań, które często mogą być dla nas sporym minusem podczas pracy. Jeśli chcemy korzystać z urządzenia mobilnego z ekranem o tak dużym zagęszczeniu pikseli musimy mieć na uwadze to, że tego typu panel będzie miał dużo większe zapotrzebowanie na energię niż panel o mniejszej ilości pikseli.
Wprawdzie nowoczesne układy graficzne są optymalizowane do renderowania tak dużej ilości pikseli, tak jednak mimo wszystko mogą wymagać większej ilości energii elektrycznej, co może przełożyć się na znacznie krótszy czas pracy urządzenia na baterii, niż w przypadku gdybyśmy zdecydowali się na urządzenia z ekranem o mniejszej ilości pikseli.
Wysoka rozdzielczość a multimedia
Osoby, które chcą zdecydować się na ekran, monitor lub po prostu telewizor o rozdzielczości wyższej niż standardowe Full HD, jak najbardziej nie powinny się bać wyboru nowszej technologii. Nawet starsze treści zapisane w niższej rozdzielczości będą wyglądać lepiej na takim ekranie, dzięki wbudowanemu w te urządzenia szereg optymalizacji.
Warto jednak zwrócić uwagę w tego typu ekranach na jasność panelu w trybach SDR i HDR, gdyż często modele z niższej półki cenowej nie będą posiadały odpowiedniej jasności ekranu (przynajmniej 500-600 nitów) do czerpania korzyści z oglądania treści wykorzystujących ten nowszy standard kolorów, zwłaszcza przy świetle dziennym.
Mamy nadzieję, że wiecie już, czy ma sens wysoka rozdzielczość ekranu. Pamiętajcie, by zawsze przed zakupem monitora czy telewizora, zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od urządzenia oraz, jak będziemy z niego korzystać.