HDMI 2.1 – rozdzielczość 8K i tryb dla graczy

HDMI 2.1 – rozdzielczość 8K i tryb dla graczy

HDMI 2.1 – rozdzielczość 8K i tryb dla graczy
Źródło zdjęć: © Free Stock Photos/CC0 1.0
05.01.2017 16:11, aktualizacja: 08.01.2017 09:33

HDMI Forum, organizacja opracowująca standard HDMI, opublikowała właśnie dane dotyczące HDMI 2.1 – najnowszej wersji systemu przesyłania obrazu i danych. Dzięki zmianom udało się przekazać po kablu wideo w jakości 8K i odświeżaniu 60 Hz.

Specyfikacja HDMI 2.1 została przedstawniona na trwających właśnie w Las Vegas targach elektroniki użytkowej CES 2017. Zapowiedzi specjalistów robią niesamowite wrażenie. W czasie konferencji mowa była nie tylko o wsparciu dla wideo w 4K i 8K, ale również padły zapowiedzi 10K, a do tego dochodzi jeszcze odświeżanie 120 Hz. Prócz tego zapowiedziano nowe rozwiązania w technologii HDR i dla graczy.

HDMI 2.1 – nowa jakość rozrywki

Najnowsza wersja kabla HDMI 2.1 ma pozwolić na wyświetlanie obrazu o rozdzielczości 4K (3840x2160 pikseli) przy odświeżaniu 120 Hz, natomiast przy aktualnie obsługiwanej maksymalnej rozdzielczości 8K (7680x4320 pikseli) odświeżanie ma częstotliwość 60 Hz – obraz z taką rozdzielczością od sierpnia 2016 r. mogą oglądać widzowie japońskiej telewizji NHK.

Nowe rozdzielczości będą wymagały nie tylko monitorów i telewizorów, które będą mogły wyświetlić tak duży i dokładny obraz, ale przede wszystkim nowych kabli, które oznaczono jako 48G. Będą one musiały poradzić sobie z przesyłaniem danych z przepustowością, która sięga nawet 48 Gb/s. Najnowsza wersja kabla HDMI, podobnie jak w przypadku poprzednich jego wcieleń, będzie wstecznie kompatybilna, co oznacza, że będzie współpracowała również ze starszymi urządzeniami.

Jednak standard HDMI 2.1 to nie tylko obraz w wysokiej rozdzielczości. Nowy standard jest w stanie również obsługiwać dynamiczny HDR, czyli możliwość optymalizacji jasności, kontrastu oraz kolorów w każdej klatce filmu osobno. Nowy standard obsługuje również technologię eARC, która pozwala na zgodność z formatem Dolby Atmos.

HDMI 2.1 – Game Mode VBR

Najnowsza wersja standardu HDMI wprowadza również rozwiązanie dedykowane specjalnie dla miłośników gier wideo. Chodzi o tryb Game Mode VBR, który między innymi dzięki zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu pozwoli na większą płynność i mniejsze opóźnienia w czasie wyświetlania.

HDMI Forum zapowiada, że pierwsze wdrożenia nowego standardu rozpoczną się najpóźniej w drugim kwartale 2017 r.

Źródło: hdmi.org

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)