Czy AMD zaprezentuje układy z obsługą DirectX 11 już we wrześniu?

Czy AMD zaprezentuje układy z obsługą DirectX 11 już we wrześniu?

Czy AMD zaprezentuje układy z obsługą DirectX 11 już we wrześniu?
24.07.2009 14:26

Kilka miesięcy przed prezentacją przez AMD i Nvidię pierwszych układów graficznych z obsługą DirectX 11, w środowisku zaroiło się od plotek. Obecnie wydaje się pewne, że AMD wyprzedzi w tym względzie Nvidię o co najmniej kilka tygodni, jeśli nawet nie miesięcy. Serwis Bright Side of News (BSN) donosi, że koncern z Sunnyvale zamierza oficjalnie zaprezentować nowe chipy już 10 września w San Francisco w bliżej nieokreślonym "wyjątkowym miejscu". W rozmowie z heise online redaktor naczelny BSN Theo Valich powołał się na źródła w kierownictwie amerykańskiego producenta procesorów. Niemiecki oddział firmy nie chciał zająć oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Obraz
© Szef AMD Dirk Meyer oczekuje pierwszych przeznaczonych dla notebooków układów graficznych z obsługą DirectX 11 w pierwszej połowie 2010 roku (fot. heise-online.pl)

Nadal jednak nie wiadomo, kiedy w sprzedaży pojawią się pierwsze karty graficzne zapewniające obsługę DirectX 11. Odsetek prawidłowo działających, produkowanych przez tajwańskiego podwykonawcę TSMC w technologii 40 nanometrów układów RV870 jest wciąż niezadowalający. Dlatego też niektóre serwisy internetowe wychodzą z założenia, że nie ma co liczyć na to, że nowe układy będzie można kupić przed listopadem. Inne źródła oczekują z kolei pierwszych kart już pod koniec września. W takiej sytuacji pierwsze karty z obsługą DirectX 11 byłyby w sprzedaży jeszcze przed inauguracją systemu Windows 7, która ma nastąpić 22 października.

Ponadto brytyjski serwis Inquirer ujawnił nazwy kodowe wszystkich nowych układów AMD obsługujących DX11. Chipy dla kart klasy podstawowej mają nosić nazwę Hemlock, układy ze średniej półki – Cedar i Redwood, a GPU z najwyższego segmentu (high end) – odpowiednio Juniper i Cypress. Z kolei pierwszych mobilnych układów z obsługą DirectX 11 nie należy się spodziewać wcześniej niż w pierwszej połowie 2010 roku – informuje serwis Xbitlabs, cytując szefa AMD Dirka Meyera.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)