Czy Adobe Flash podbije branżę telewizyjną?

Czy Adobe Flash podbije branżę telewizyjną?

Czy Adobe Flash podbije branżę telewizyjną?
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
21.04.2009 15:56, aktualizacja: 21.04.2009 16:32

Pod koniec sierpnia 2008 roku Intel zaprezentował zintegrowany układ SoC (System on Chip) o nazwie Media Processor CE 3100. Dzięki niemu urządzenia elektroniki domowej z łączem internetowym są w stanie przenosić na ekran telewizora treści z Sieci za pośrednictwem tak zwanych widżetów TV Yahoo! (mających postać kodu XML i JavaScript). Po podchwyceniu tematu przez dostawców elektroniki użytkowej na podbój branży kina domowego ruszyła także firma Adobe. Zapowiada ona, że produkt o nazwie Adobe Flash Platform for the Digital Home zapewni telewizorom, odtwarzaczom Blu-ray i set-top boksom możliwość obsługi wysokiej jakości sieciowych materiałów wideo zapisanych w formacie Flash (FLV). Na odbywającej się właśnie w Las Vegas konferencji NAB koncern zademonstrował nowy wariant Flasha.

Pod koniec sierpnia 2008 roku Intel zaprezentował zintegrowany układ SoC (System on Chip) o nazwie Media Processor CE 3100. Dzięki niemu urządzenia elektroniki domowej z łączem internetowym są w stanie przenosić na ekran telewizora treści z Sieci za pośrednictwem tak zwanych widżetów TV Yahoo! (mających postać kodu XML i JavaScript)

Po podchwyceniu tematu przez dostawców elektroniki użytkowej na podbój branży kina domowego ruszyła także firma Adobe. Zapowiada ona, że produkt o nazwie Adobe Flash Platform for the Digital Home zapewni telewizorom, odtwarzaczom Blu-ray i set-top boksom możliwość obsługi wysokiej jakości sieciowych materiałów wideo zapisanych w formacie Flash (FLV). Na odbywającej się właśnie w Las Vegas konferencji NAB koncern zademonstrował nowy wariant Flasha.

Obraz
© Celem projektu Open Screen jest uczynienie z Flasha standardu do obsługi treści interaktywnych w ramach kina domowego (fot. heise-online.pl)

Wiceprezes firmy David Wadhwani poinformował, że na ekranie telewizora będzie można wówczas wyświetlać także aplikacje Flash, usługi i inne treści typu rich web content. Niestety, nie ujawnił szczegółowych informacji. Adobe pozyskało już wielu partnerów dla swojego nowego przedsięwzięcia. Wśród nich znajdziemy takich dostawców treści jak
Atlantic Records, Comcast, Disney Interactive Media Group, Netflix czy The New York Times Company, jak również kilku producentów chipów: Broadcom, Intel, NXP Semiconductors, Sigma Designs i STMicroelectronics. Firma NXP przygotowała już nawet odpowiednie platformy referencyjne, które są oznaczone symbolami STB22. i STB222. W drugiej połowie roku mają one być dostarczane producentom elektroniki użytkowej.

W ramach projektu Open Screen Adobe chce uczynić z Flasha standardową platformę uruchomieniową do obsługi materiałów interaktywnych na najróżniejszych urządzeniach wchodzących w skład kina domowego. Pod nazwą Strobe kryje się specjalny framework mający ułatwić budowanie odtwarzaczy multimedialnych. Przy użyciu odpowiednich modułów możemy w prosty sposób tworzyć programy obsługujące wyświetlanie reklam, systemy mikropłatności czy mechanizmy kontroli dostępu.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)