Czujnik, który uratuje zdrowie i życie dzieci oraz zwierząt pozostawionych w samochodach

Czujnik, który uratuje zdrowie i życie dzieci oraz zwierząt pozostawionych w samochodach

Czujnik, który uratuje zdrowie i życie dzieci oraz zwierząt pozostawionych w samochodach
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Tcz.pl sp. z o.o.
Karolina Modzelewska
12.11.2019 17:06

Ogromnym problemem upalnych miesięcy są nagrzewające się samochody. Działają jak śmiercionośne szklarnie. W czasie upałów temperatura w ich wnętrzu może zagrażać zdrowiu i życiu pozostawionych w nich dzieci oraz zwierząt.

Badania przeprowadzone przez Amerykanów dowodzą, że przy zewnętrznej temperaturze około 25°C, pozostawiony na słońcu, zamknięty samochód w ciągu godziny nagrzewa się do 50°C. Z każdą minutą jest coraz gorzej.

Tak wysoka temperatura stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pozostawionych w nim osób oraz zwierząt. Znane są przypadki, kiedy skrajne przegrzanie organizmu doprowadziło do śmierci.

Proste urządzenie, które ratuje życie

Rozwiązaniem problemu ma być czujnik opracowany przez naukowców z University of Waterloo. Urządzenie wykorzystuje technologię radarową oraz sztuczną inteligencję i pozwala ze 100% dokładnością wykryć dzieci oraz zwierzęta pozostawione w samochodach.

Czujnik jest niewielkim, 3-centymetrowym narzędziem, które z łatwością można zamontować na podsufitce samochodu, lusterku lub w innym dowolnym miejscu. Jego twórcy zaznaczają również, że nie jest on drogi.

Działanie sensora opiera się na wysyłaniu fal radiowych, które odbijają się od tego, co znajduje się w pojeździe - ludzi, zwierząt, różnych przedmiotów. Następnie fale są analizowane przez wbudowaną sztuczną inteligencję.

Czujnik pozwoli na szybką interwencję

Jeżeli urządzenie wykryje pozostawione w samochodzie dziecko lub zwierzę, uniemożliwi blokowanie drzwi oraz uruchomi alarm, aby ostrzec kierowcę, pasażerów i inne osoby znajdujące się w pobliżu o całym zdarzeniu.

Opracowanie bezprzewodowego czujnika w kształcie dysku zostało częściowo sfinansowane przez dużego producenta części samochodowych, który zamierza wprowadzić go na rynek do końca 2020 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)