Czujnik, który uratuje zdrowie i życie dzieci oraz zwierząt pozostawionych w samochodach

Strona głównaCzujnik, który uratuje zdrowie i życie dzieci oraz zwierząt pozostawionych w samochodach
12.11.2019 17:06
Czujnik, który uratuje zdrowie i życie dzieci oraz zwierząt pozostawionych w samochodach
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Tcz.pl sp. z o.o.

Ogromnym problemem upalnych miesięcy są nagrzewające się samochody. Działają jak śmiercionośne szklarnie. W czasie upałów temperatura w ich wnętrzu może zagrażać zdrowiu i życiu pozostawionych w nich dzieci oraz zwierząt.

Badania przeprowadzone przez Amerykanów dowodzą, że przy zewnętrznej temperaturze około 25°C, pozostawiony na słońcu, zamknięty samochód w ciągu godziny nagrzewa się do 50°C. Z każdą minutą jest coraz gorzej.

Tak wysoka temperatura stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pozostawionych w nim osób oraz zwierząt. Znane są przypadki, kiedy skrajne przegrzanie organizmu doprowadziło do śmierci.

Proste urządzenie, które ratuje życie

Rozwiązaniem problemu ma być czujnik opracowany przez naukowców z University of Waterloo. Urządzenie wykorzystuje technologię radarową oraz sztuczną inteligencję i pozwala ze 100% dokładnością wykryć dzieci oraz zwierzęta pozostawione w samochodach.

Czujnik jest niewielkim, 3-centymetrowym narzędziem, które z łatwością można zamontować na podsufitce samochodu, lusterku lub w innym dowolnym miejscu. Jego twórcy zaznaczają również, że nie jest on drogi.

Działanie sensora opiera się na wysyłaniu fal radiowych, które odbijają się od tego, co znajduje się w pojeździe - ludzi, zwierząt, różnych przedmiotów. Następnie fale są analizowane przez wbudowaną sztuczną inteligencję.

Czujnik pozwoli na szybką interwencję

Jeżeli urządzenie wykryje pozostawione w samochodzie dziecko lub zwierzę, uniemożliwi blokowanie drzwi oraz uruchomi alarm, aby ostrzec kierowcę, pasażerów i inne osoby znajdujące się w pobliżu o całym zdarzeniu.

Opracowanie bezprzewodowego czujnika w kształcie dysku zostało częściowo sfinansowane przez dużego producenta części samochodowych, który zamierza wprowadzić go na rynek do końca 2020 r.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)