Czterech przedsiębiorców zatrzymanych za używanie nielegalnego oprogramowania

Czterech przedsiębiorców zatrzymanych za używanie nielegalnego oprogramowania

Czterech przedsiębiorców zatrzymanych za używanie nielegalnego oprogramowania
Źródło zdjęć: © Jupiter Images
13.07.2010 11:21

Funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali czterech właścicieli firm, którzy korzystali z nielegalnego oprogramowania. Wartość programów oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przedsiębiorcom grozi do 5 lat pozbawienia wolności za użytkowanie programów bez licencji w celu uzyskania korzyści majątkowej.

7 lipca policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z KWP w Opolu wraz z funkcjonariuszami z Olesna i Dobrodzienia ujawnili w dwóch opolskich firmach pirackie oprogramowanie, w tym m.in. systemy operacyjne Microsoft oraz programy do nawigacji samochodowej. Na miejscu policjanci zabezpieczyli laptop, dysk twardy, karty pamięci, nawigację samochodową i płyty CD. Trzej mężczyźni (31-latek z Olesna oraz 2. i 27-latek z Dobrodzienia) usłyszeli już zarzuty.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Następnego dnia policjanci z KWP w Opolu wraz z funkcjonariuszami z Namysłowa udali się do kolejnych dwóch firm, tym razem w Namysłowie. W jednej z tamtejszych agencji reklamowych ujawnili nielegalne oprogramowanie warte 3. tys. złotych, w tym m.in. programy Adobe Reader oraz Corel. W trakcie przeszukania okazało się także, że firma używa podrobionych wzorów Playboya. Zabezpieczono laptopa, dysk twardy oraz płyty CD i DVD. W drugiej namysłowskiej firmie policjanci ujawnili pirackiego Corela i Borlanda oraz zabezpieczyli laptopa i pendriva. Teraz 27-latek i 25-latek odpowiedzą za korzystanie z nielegalnego oprogramowania, a 27-latek dodatkowo za używanie znaków firmowych bez zezwolenia.
Za posiadanie nielegalnego oprogramowania kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

_ Źródło: KWP Opole _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)