Czołgi i bojowe wozy piechoty Wojska Polskiego AD 2021

Czołg PT-91 Twardy
Czołg PT-91 Twardy
Źródło zdjęć: © Flickr, Adrian Kot, Lic. CC BY-NC-ND 2.0
Łukasz Michalik

01.06.2021 19:06

Polska, jako państwo frontowe NATO, dysponuje znaczną ilością wojsk pancernych. Z jakiego sprzętu korzystają w 2021 roku polscy żołnierze?

1 / 5

T-72

Czołg T-72
Czołg T-72© Wikimedia Commons, Michał Derela, Lic. CC BY-SA 4.0

T-72 to czołg opracowany w Związku Radzieckim na przełomie lat 60. i 70. W chwili wejścia do uzbrojenia był bardzo nowoczesną bronią. Wyróżniał się siłą ognia, zapewnianą przez armatę kalibru 125 mm, wyposażoną w automat ładowania, co pozwoliło na zredukowanie załogi do 3 osób. Czołg miał także nowatorski, kompozytowy pancerz, w którym zastosowano wkładki z piaskiem. Wyróżniał się niską – a zatem utrudniającą wykrycie i trafienie – sylwetką, a także stosunkowo niską masą. Obecnie niezmodernizowane czołgi T-72 są bronią przestarzałą. Realizowana siłami polskiego przemysłu, ograniczona modernizacja do standardu T-72M/M1R obejmuje głównie system kierowania ogniem i łączność. Uzbrojenie i opancerzenie czołgu pozostaje bez zmian, reprezentując technologię sprzed ponad 40 lat. Czołg T-72 waży ok. 41 ton i jest uzbrojony w armatę 125 mm. Liczba pojazdów w Wojsku Polskim: 382 (formalnie, liczba sprawnych pojazdów jest nieznana).

2 / 5

Leopard 2

Czołg Leopard 2PL
Czołg Leopard 2PL© Bumar.Gliwice.pl

Leopard 2 to czołg zaprojektowany w Niemczech w latach 70. W polskim wojsku służą obecnie trzy wersje tego sprzętu. Najstarsza to Leopard 2A4, nieco nowocześniejsza Leopard 2A5 i Leopard 2PL/2PM1. Ten ostatni wariant to zmodernizowane Leopardy 2A4, doprowadzone do standardu 2PL lub 2PM1 (drobne różnice dotyczą m.in. chłodzenia i zasilania elektroniki oraz pracy układu obserwacyjno-celowniczego). Leopard 2 waży ok 60 ton i jest uzbrojony w gładkolufową armatę kalibru 120 mm. Liczba pojazdów w Wojsku Polskim: 249.

3 / 5

PT-91 Twardy

Czołg PT-91 Twardy
Czołg PT-91 Twardy© Wikimedia Commons, Pibwl, Lic. CC BY-SA 3.0

Twardy to głęboka modernizacja T-72, wykonana siłami polskiego przemysłu w latach 90. Postsowieckie czołgi zostały wyposażone w dodatkowy pancerz reaktywny – kostki z materiałem wybuchowym, które po trafieniu przez pocisk przeciwpancerny uniemożliwiają powstanie strumienia kumulacyjnego. Pojazdy dostały także nowy, zintegrowany zespół napędowy i układ kierowania ogniem, a modernizacja oznaczała skokowy wzrost możliwości bojowych. Czołg PT-91 Twardy waży ok 46 ton i jest uzbrojony w armatę kalibru 125 mm. Liczba pojazdów w Wojsku Polskim: 232.

4 / 5

BWP-1

BWP-1
BWP-1© Wikimedia Commons, Raf24, Lic. CC BY-SA 1.0

BWP, czyli Bojowy Wóz Piechoty, to pojazd wprowadzony do uzbrojenia w 1966 roku. Był wtedy nowością i przełomem na skalę światową, zapewniając towarzyszącej czołgom piechocie transport i wsparcie bezpośrednio na polu bitwy. Od tamtego czasu na świecie pojawiło się wiele modeli bojowych wozów piechoty – w samym tylko Związku Radzieckim, a później Rosji, BWP-1 (ros. BMP) doczekał się trzech kolejnych generacji. Pojazdy służące w polskim wojsku to niemodernizowany, przestarzały sprzęt, którego atutami pozostaje niezła mobilność, możliwość pływania i niska sylwetka. Niestety, nie kompensuje to całkowicie nieskutecznego, archaicznego uzbrojenia, a także symbolicznej ochrony – pancerz zapewnia ochronę zaledwie przed pociskami z broni małokalibrowej. BWP-1 waży około 13,5 tony, jest wyposażony w armatę kalibru 73 mm i wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14 Malutka. Liczba pojazdów w Wojsku Polskim: 1268.

5 / 5

KTO Rosomak

KTO Rosomak
KTO Rosomak© Wikimedia Commons, Jurij, Lic. CC BY-SA 3.0

KTO (Kołowy transporter Opancerzony) Rosomak wprowadził w polskiej armii nową jakość. Opracowany przez fińską firmę Patria pojazd AMV wygrał polski przetarg, dzięki któremu od 2003 roku ruszyła w Polsce licencyjna produkcja nowoczesnego pojazdu bojowego. Rosomak w wersji podstawowej zapewnia załodze i przewożonym żołnierzom (6-8) ochronę podobną do BWP-1, jednak można ją zwiększyć dzięki stosowanym również w polskim wojsku zestawom z dodatkowym opancerzeniem. Produkowany w kilku wersjach Rosomak – w najpopularniejszym wariancie – waży około 22 tony i wyposażony w załogową wieżę z automatyczną armatą 30 mm. Liczba pojazdów w Wojsku Polskim: ponad 800.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (168)