Często gubisz klucze? Zamień swój zamek na elektroniczny
26.03.2017 | aktual.: 26.03.2017 13:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tego typu urządzenia oferują zazwyczaj znacznie więcej funkcji niż ich tradycyjne, mechaniczne odpowiedniki. Producenci wyposażają je często w dodatkowe udogodnienia jak np. powiadomienie o próbie manipulacji przy zamku czy alarm w przypadku wykrycia pożaru wewnątrz mieszkania. Zamki te potrafią zadbać o nasze bezpieczeństwo automatycznie ryglując drzwi po wejściu do mieszkania albo umożliwić różne poziomy dostępu. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby udostępnić znajomemu jednorazowy kod dostępu, aby podczas naszej nieobecności podlał kwiaty. Jeśli wynajmujecie swoje mieszkanie na wakacje, to zamiast za każdym razem przekazywać klucze letnikom, wystarczy przesłać im kod, który będzie ważny tylko w określonych dniach i godzinach. Kiedy dziecko zgubi kartę dostępu albo zapomni kodu, to nie musicie wymieniać całego zamka, a wystarczy unieważnić jedną kartę, a dodatkowo możecie otworzyć dziecku drzwi do mieszkania wysyłając mu nowy kod na telefon. Zalet jest naprawdę sporo, a ceny tych urządzeń są coraz bardziej przystępne.
Gerda Lock – około 1400 zł
Ten zamek spodoba się tym wszystkim, którzy nie chcą korzystać z żadnych dodatkowych kart, ani zapamiętywać kolejnych numerów PIN. Zamek Gerda Lock otwiera się przy użyciu smartfona wyposażonego w Bluetooth. Urządzenie nie wymaga zewnętrznego zasilania (dołączona bateria wystarcza na około rok pracy) ani połączenia z siecią Wi-Fi. Zamek przypomni o konieczności wymiany baterii, a jeśli zignorujemy przypomnienia i zasilanie się wyczerpie zawsze będzie można go otworzyć za pomocą standardowego klucza. Dołączona aplikacja pozwala na wysyłanie kluczy znajomym i np. określanie czy są one ważne bezterminowo, czy tylko w określonym czasie. Odpowiednia konfiguracja zamka pozwala go tak ustawić, że zamek otworzy się automatycznie wykrywając naszą obecność na korytarzu, jak też samoczynnie zarygluje drzwi np. wieczorem.
Adel Lock Trinity 788 – około 700 zł
W przypadku tego zamka konstruktorzy w całości postawili na biometrię i urządzenie otwiera drzwi po poprawnym zidentyfikowaniu odcisku palca. Tak jak w przypadku poprzednika, nie jest tu wymagane stałe źródło zasilania (baterie „paluszki” wystarczają na około rok pracy) ani połączenie z internetem. Do pamięci możemy wgrać 99 różnych odcisków palca, co pozwala używać zamka nie tylko w domach, ale także w małych i średnich biurach. Uniwersalna konstrukcja pozwala używać Trinity 788 praktycznie na dowolnych drzwiach, także tych, które fabrycznie są już wyposażone we wkładkę zamka. W sytuacji utraty zasilania zamek można otworzyć awaryjnie tradycyjnym kluczem lub poprzez podłączenie z zewnątrz baterii 9V. W budowany w urządzenie wyświetlacz pozwala na łatwe zarządzanie zapisanymi odciskami palców, blokowanie dostępu itp.
Yale YDM3168 – około 1800 zł
Ten zamek pozwala na otwarcie drzwi poprzez wprowadzenie kodu dostępu na klawiaturze lub zbliżenie karty dostępowej. Możliwe jest także w sytuacjach awaryjnych skorzystanie z tradycyjnego klucza. W zestawie znajdują się 4 karty dostępowe (łącznie zamek może ich obsłużyć 40) oraz dwa klucze. Co ważne, zamek posiada funkcję alarmu włamaniowego, która wykrywa próby manipulacji przy urządzeniu, a także funkcję alarmu przeciwpożarowego zintegrowaną z czujnikiem temperatury. Zadbano też o bezpieczeństwo – wyjście z mieszkania w sytuacjach zagrożenia nie wymaga żadnych czynności. Naciśnięcie klamki cofnie automatycznie zarówno rygiel jak i zatrzask.
Mul-t-lock Entr – około 1700 zł
To najbardziej zaawansowany model w naszym zestawieniu, który daje mieszkańcom możliwość otwierania drzwi na wiele różnych sposobów. Możemy w tym celu użyć odcisku palca, kodu dostępu, smartfona albo pilota. Wszystko wygodnie zarządzane przez telefon. Aplikacja pozwala na tworzenie wirtualnych kluczy dostępu z przydzielonymi czasami działania i datami ważności kluczy, a także pozwala zdalnie ryglować lub otwierać drzwi. Do komunikacji z telefonami „kluczami” wykorzystywany jest protokół Bluetooth, natomiast funkcje zdalnego zarządzania wymagają połączenia z siecią Wi-Fi. Zamek obsługuje do 20 użytkowników, co oprócz zastosowań domowych pozwala go użyć w niewielkich biurach. Podobnie jak poprzednicy, Entr posiada własne zasilanie bateryjne i system awaryjnego otwierania na wypadek jego rozładowania.