Czerń niemal doskonała

Amerykańscy uczeni opracowali metamateriał, pochłaniający 99 proc. światła. Może on stać się istotnym komponentem ogniw słonecznych - poinformował portal i blog naukowy ArXiv.

Czerń niemal doskonała
Źródło zdjęć: © WP.PL

29.09.2011 | aktual.: 29.09.2011 10:13

Czarna matowa farba pokryciowa najnowszej generacji używana np. w lotnictwie wojskowym pochłania 8. proc. padającego na nią światła. Stworzenie materiałów o wyższym współczynniku pochłaniania jest bardzo trudne.

Zespół naukowy z Purdue University w USA pod kierownictwem prof. Jewgienija Narimanowa stworzył tzw. metamateriał hiperboliczny, pochłaniający do 9. proc. padającego światła i zbliżony w ten sposób do teoretycznie istniejącej "czerni doskonałej".

Metamateriał złożony jest ze srebrnych nanodrutów, które osadzono na membranie z tlenku aluminium. Płytka, którą w ten sposób stworzono, została nadtrawiona dla uzyskania powierzchni absorbującej jak najwięcej padających na nią fotonów.

Według naukowców, którzy opracowali nowy metamateriał, może on być istotnym komponentem ogniw słonecznych, umożliwiającym absorpcję większości padającego na nie światła. Może też stanowić składnik pokryć dachów domów w klimacie zimnym lub ułatwić opracowywanie nowoczesnych pokryć w zastosowaniach wojskowych.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (3)