Czego do komunikacji używają strażacy?

Czego do komunikacji używają strażacy?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.02.2013 10:36, aktual.: 26.02.2013 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia, która codziennie pomaga ratować nasze życie

Z głośników wydobywa się świdrujący ryk syreny alarmowej. W ciągu kilkudziesięciu sekund z jednostki wyjeżdża wóz strażacki. Każdy strażak posiada swój radiotelefon, który podczas akcji stanowi tak samo ważny element wyposażenia, jak kask czy specjalne obuwie. Pojazd posiada własne urządzenie do łączności.

- _ Urządzenia abonenckie dzielimy na terminale przenośne i przewoźne. Te pierwsze wchodzą w skład wyposażenia ekipy, a urządzenia przewoźne dedykowane są do montażu w samochodzie _ - mówi Michał Adamowicz ze spółki Aksel, dostarczającej sprzęt polskim służbom. - _ Wciąż istnieje duże prawdopodobieństwo, że jadąca do pożaru lub wypadku jednostka wyposażona będzie w sprzęt komunikacyjny w technologii analogowej _ - twierdzi Adamowicz.

Szacuje się, że ponad 9. proc. jednostek Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce wciąż korzysta z technologii analogowej. Generacje urządzeń profesjonalnych, które powstały w latach 90-tych XX wieku, gwarantują wprawdzie stabilną pracę i zapewniają dobrą jakość dźwięku, jednak ich najlepszy czas w najbliższych latach przeminie. Michał Adamowicz twierdzi, że technologia analogowa osiągnęła już kres możliwości rozwoju. Mówi, że wszystkie realizowane przez radiotelefony z tego okresu funkcje - biorąc pod uwagę rozwiązania oferowane obecnie - bazują na technologii sprzed kilkunastu lat. Do najczęściej używanych przez jednostki straży w naszym kraju modeli analogowych należą profesjonalne urządzenia przenośne i przewoźne, posiadające możliwość zaprogramowania ponad 100 kanałów pracy. - Mają wprawdzie swoje zalety - przykładowo - tanie materiały eksploatacyjne, jak akumulatory czy akcesoria podhełmowe. Większość tego sprzętu posiada też podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne - IP54. Brakuje im
jednak funkcjonalności, jaką oferują nowoczesne rozwiązania cyfrowe - mówi Michał Adamowicz.

Tradycyjne modele profesjonalnych radiotelefonów z tego okresu, które były i nadal są oferowane w Europie, posiadają funkcjonalność tzw. wywołań selektywnych 5-tonowych oraz niewielki czarno-biały wyświetlacz. Wywołania selektywne po odpowiednim zaprogramowaniu wszystkich urządzeń w sieci umożliwiają identyfikację abonenta przez dyspozytora na podstawie charakterystycznej melodyjki. Z uwagi na analogowy tryb transmisji, wszyscy użytkownicy systemu słyszą je na kanale, na którym prowadzi się rozmowy. Zabiera to „czas”. w eterze i nie jest komfortowe. W większości radiotelefonów analogowych nie ma możliwości maskowania korespondencji w standardowym wyposażeniu, a przesyłanie danych jest skomplikowane i utrudnia komunikację głosową. Brakuje im też wbudowanych odbiorników GPS.

Straż pożarna XXI wieku

Na szczęście służby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, w tym Straż Pożarna, nie pozostają obojętne na nowości i technologiczne zmiany oferowane przez obecną generację sprzętu do łączności. W 201. roku nastąpił w Polsce silny wzrost tempa migracji użytkowników systemów analogowych do cyfrowych. Jest to szczególnie zauważalne wśród odbiorców rządowych, ale i powstające systemy w zakładach przemysłowych i firmach bazują na technologiach cyfrowych DMR lub TETRA. - Dużym zainteresowaniem cieszą się teraz systemy analogowo-cyfrowe, stanowiące swego rodzaju etap przejściowy z jednego standardu na drugi. W skali kraju korzysta z niego niewiele jednostek straży, ale urządzenia są już na wyposażeniu policji, pogotowia, straży granicznej oraz wielu innych użytkowników. Najbardziej zaawansowanym we wdrożeniach systemów cyfrowych DMR TDMA województwem w Polsce jest Wielkopolska. Przykładem analogowo-cyfrowego urządzenia jest radiotelefon MOTOTRBO serii 4000, zaprezentowany w tym roku przez Motorola Solutions.
Poprzedniej generacji urządzenie (seria 3000) cieszyło się i wciąż cieszy dużą popularnością. Od 2007 roku sprzedano na całym świecie ponad 1,5 mln sztuk tego modelu.
Tryb cyfrowy posiada znacznie więcej zalet w porównaniu do systemu analogowego. Jedna cyfrowa częstotliwość udostępnia dwa kanały, które mogą być wykorzystane do rozmów lub jeden do rozmów, a drugi do transmisji danych. Strażacy korzystający z cyfrowych lub cyfrowo-analogowych radiotelefonów dostają do dyspozycji możliwość maskowania (zapobieganie nieuprawnionemu dostępowi do rozmów przez osoby trzecie) rozmów, wywołania indywidualne do innych abonentów lub grup, identyfikację abonentów, wywołania alarmowe, przesyłanie wiadomości tekstowych i statusów, przesyłanie pozycji GPS, wbudowany moduł Bluetooth do transmisji danych oraz głosu (w wyposażonych w te moduły urządzeniach), a wręcz możliwość połączeń telefonicznych. - Po odpowiednich uzgodnieniach między służbami, możliwa jest wzajemna komunikacja pomiędzy różnymi służbami za pomocą urządzeń cyfrowych, np. pogotowiem ratunkowym pracującym w standardzie MOTOTRBO a Strażą posiadającą urządzenia MOTOTRBO - mówi Michał Adamowicz.

Nowoczesne systemy łączności używane przez Straż Pożarną to większe bezpieczeństwo strażaków, większe szanse na uratowanie poszkodowanych, większa skuteczność walki z zagrożeniem, lepsza organizacja akcji. Należy mieć nadzieję, że dużo bardziej funkcjonalna technologia cyfrowej łączności zostanie szybko wdrożona we wszystkich jednostkach Straży w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)