Czas robotów, czyli jak wybrać odpowiedni odkurzacz samojezdny

Czas robotów, czyli jak wybrać odpowiedni odkurzacz samojezdny

Czas robotów, czyli jak wybrać odpowiedni odkurzacz samojezdny
Źródło zdjęć: © Fotolia | AlienCat
09.07.2015 09:56

Gotowanie, pranie, prasowanie oraz sprzątanie to tylko niektóre czynności, z którymi musimy się zmierzyć w naszych domach. Dzięki szybkiemu rozwojowi techniki istnieje szansa, że niedługo roboty będą nas wyręczały w najbardziej uciążliwych pracach. Dlatego nie ma co się dziwić, że na rynku pojawiły się odkurzacze automatyczne.

_ Jak działa odkurzacz automatyczny? _

Odkurzacz samojezdny to robot służący do odkurzania mieszkania. Urządzenie porusza się samodzielnie, bez ingerencji domowników. Zasada jego działania jest bardzo podobna do zdalnie sterowanego pojazdu. W swoim wyposażeniu posiada system czujników, dzięki którym wie, jak ominąć meble i nie wpadać na ściany. Za to układ sprzątania nie jest zbyt zaawansowany. Za pomocą szybko obracającej się szczotki, brud ląduje we wbudowanym w urządzenie pojemniku. Ze względu na swój okrągły kształt robot posiada dodatkowo szczotkę boczną, którą zagarnia brud z kątów. W urządzeniu nie ma worków, dlatego wszelkie zanieczyszczenia należy regularnie usuwać z pojemnika.

Odkurzacz automatyczny może być wykorzystywany do odkurzania podłóg, chodników, a także krótko strzyżonych dywanów. Aby urządzenie działało sprawniej należy, odpowiednio przygotować odkurzaną powierzchnią np. pozbierać zabawki, ubrania, pozwijać kable. Robot najlepiej radzi sobie na prostej, gładkiej powierzchni pozbawionej nierówności. Jednak są na rynku też takie modele, które potrafią pokonać niewielkie progi pomiędzy poszczególnymi pokojami czy też wjechać na dywan.

_ Czujniki _

Oprócz podstawowych sensorów, odkurzacz samojezdny może być wyposażony w czujnik brudu, dzięki czemu jeszcze intensywniej posprząta zabrudzone miejsce. Dodatkowo może posiadać czujnik schodów, który sprawia, że robot nie zjedzie po schodach, a także czujnik zbliżeniowy, który działa na zupełnie innej zasadzie niż czujnik zderzeniowy. Urządzenie nie odbija się od ściany, a jedynie zbliża się do niej na kilka centymetrów.

System nawigacji

Samojezdne odkurzacze powinny posiadać dobry algorytm sterowania, dzięki czemu urządzenie będzie w stanie wyczyścić całe mieszkanie i wjedzie w każdy kąt. Wiele odkurzaczy w swoim wyposażeniu posiada kamerę, która umożliwia obliczenie wielkości pokoju oraz wyznaczy odpowiednią trasę. Urządzenie może się poruszać w sposób chaotyczny albo uporządkowany. Pierwszy z nich polega na tym, że robot odbija się od przeszkód, zmieniając tym samym kierunek ruchu. Niestety bywa tak, że odkurzacz pokonuje kilkukrotnie ten sam obszar. Druga opcja wyznaczania trasy niestety nie jest tak dokładna jak pierwsza, ponieważ po napotkaniu przeszkody, algorytm jeszcze raz wyznacza drogę, co powoduje pominięcie pewnych obszarów w pokoju.

_ Dodatkowe funkcje _

Aby praca robotów przebiegała bezproblemowo, producenci wprowadzają do swoich modeli następujące funkcje:
- programowanie czasu sprzątania: użytkownik może ustalić dzień tygodnia oraz godzinę, kiedy odkurzacz ma rozpocząć sprzątanie;
- mycie podłogi: niektóre modele odkurzaczy posiadają dodatkowo pojemnik na wodę oraz specjalną szczotkę, dzięki temu jeszcze lepiej zadbają o czystość naszych podłóg.

Mimo że wizja braci Wachowskich jako społeczeństwa całkowicie uzależnionego od maszyn jest jeszcze odległa, to postęp technologiczny powoli zaczyna pozwalać na wyręczanie człowieka w najbardziej uciążliwych pracach.

_ Poniżej znajdziecie kilka wybranych przez nas modeli automatycznych odkurzaczy, które mogą was zainteresować. _

_ iRobot Roomba 880 _

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Odkurzacz IROBOT 88. Roomba został wyposażony w technologię AeroForce Performance Cleaning System oraz specjalne szczotki AeroForce obracające się z prędkością 1500 obrotów na minutę, które usuwają do 50% więcej brudu, kurzu, włosów i drobin z każdego rodzaju podłóg. Prezentowany model posiada również system Multi Room Cleaning, czyli automatyczne sprzątanie kilku pomieszczeń w jednym cyklu za pomocą Wirtualnych Latarni. Natomiast dzięki technologii iAdapt, urządzenie podejmuje decyzje w czasie rzeczywistym, omija przeszkody oraz odkurza pod meblami. Efektywnie również sprząta podłogę, przejeżdżając przez każdy jej punkt kilkukrotnie, koncentrując pracę w najbardziej zabrudzonych miejscach. Odkurzacz kupimy już za 2999 zł.
_ iRobot Scooba 450 _

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Scooba 450 posiada trzystopniowy proces mycia powierzchni z technologią zwilżania. Urządzenie najpierw zbiera drobiny, zwilża podłogę, a następnie szoruje ją i osusza. Automatyczny odkurzacz posiada dwukomorowy zbiornik oddzielający wodę czystą od brudnej, co sprawia, że Scooba 450 nigdy nie użyje do mycia podłogi brudnej wody.
Ponadto urządzenie zostało wyposażone w system nawigacji iAdapt, dzięki czemu nie spada ze schodów i omija przeszkody. Dodatkowo myje każdy fragment podłogi kilkukrotnie, dla uzyskania najlepszych efektów pracy. Scooba 45. posiada obracające się szczotki, które poruszają się z prędkością ponad 600 obrotów na minutę. Urządzenie można kupić już za 2695 zł.
_ Samsung SR8980 _

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Samsung SR898. został wyposażony w 12 czujników, 2 chipy procesora oraz kamerę na obudowie. Urządzenie posiada system Visionary Mapping, dzięki czemu wyznacza najbardziej efektywną trasę w mieszkaniu. Jeśli akumulator zaczyna się wyczerpywać, urządzenie przemieści się z powrotem do stacji dokującej, aby doładować baterię, a następnie powróci do tego samego miejsca, aby wznowić odkurzanie. Odkurzacz może się również płynne przemieszczać przez progi lub kable do wysokości 1,5 cm. Samsung SR8980 ma 80 mm wysokości, co pozwala na wykonywanie pracy w miejscach, gdzie nasz wzrok nie sięga np. pod kanapami, łóżkami. Odkurzacz kupimy za 1750 zł.
_ Neato Robotics Botvac 85 _

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Prezentowany model posiada płaski, a nie okrągły front, dzięki czemu producent mógł zainstalować szerszą szczotkę (27,6cm). Dodatkowo jej łopatki są tak wyprofilowane, aby docierały poza jej obrys. Cały napęd urządzenia został umieszczony z jednej strony po to, aby z drugiej odkurzacz mógł sprzątać jak najbliżej ścian. Oprócz tego producent wyposażył BotVac'a w szczotkę boczną, co zapewnia pełne pokrycie sprzątanej powierzchni.
Do nawigacji w pomieszczeniu urządzenie wykorzystuje technologię Neato BotVision. Sercem tego systemu jest dalmierz, który wykorzystuje skaner laserowy do ciągłej obserwacji otaczającej przestrzeni. Odkurzacz sam odnajduje drogę do stacji ładowania - niezależnie od tego, czy już skończył sprzątanie, czy po prostu zabrakło mu energii w akumulatorach, a następnie wznawia pracę dokładnie z tego punktu gdzie skończył.
BotVac jest przystosowany do pracy na wszystkich rodzajach podłóg. Ponadto posiada wyjątkowo duży zbiornik na kurz o pojemność 1,7l. Urządzenie kupimy już za 229. zł.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)