Czarna skrzynka w samochodzie

Czarna skrzynka w samochodzie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

16.01.2012 16:38, aktual.: 17.01.2012 08:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli zdarzyło ci się kiedyś uczestniczyć w wypadku drogowym, wiesz że czasem niełatwo ustalić jego sprawcę. Zwłaszcza, jeśli brak świadków zdarzenia. Dzięki samochodowej kamerce od Media-Tech będziesz w stanie nagrywać to co dzieje się przed twoim samochodem.

Urządzenie jest bardzo proste w użyciu. Wystarczy wkręcić dołączony uchwyt, a całość przymocować do przedniej szyby za pomocą przyssawki. Po włożeniu karty SD możemy już rozpocząć nagrywanie. Maksymalna rozdzielczość pliku wideo wynosi 1280×72. pikseli, ale jakości nagrania nie można porównywać do tych uzyskanych „tradycyjnymi” kamerami. Pliki zapisywane są w formacie mjpeg, czyli jako sekwencja pojedynczych klatek i dzielone na odcinki o długości ok. 2 minut. Tak zapisany wyjściowy plik AVI zajmuje około 160-170 MB. Łatwo policzyć, że godzina nagrania zajmie prawie 5 GB. Jeśli zatem na karcie pamięci zacznie brakować miejsca, najstarsze nagrania zostaną zastąpione tymi najświeższymi.

Niewątpliwą zaletą kamery jest jej kompaktowy rozmiar, po zdemontowaniu bez problemu zmieści się nawet w kieszeni. Plusem jest też menu dostępne w wielu językach, także po polsku. W komplecie dołączona jest też adapter do zasilania z gniazda zapalniczki. Jeśli z niego skorzystamy, nagrywanie rozpocznie się po pojawieniu się napięcia w gnieździe, czyli w większości aut, po przekręceniu kluczyka. Zwalnia to nas z konieczności pamiętania o włączeniu nagrywania.

O ile materiał nagrywany w dzień jest na tyle wyraźny, że da się odczytać numery rejestracyjne pojazdów znajdujących się przed nami (W treści artykułu zamieściliśmy filmik nagrany za pomocą U-Drive DVR.), o tyle na nagraniach nocnych widać niewiele, zwłaszcza kiedy jechaliśmy drogą nieoświetloną. Wbudowane diody IR też nie zmieniają wiele. Ich zasięg kończy się mniej więcej na odległości przedniego zderzaka.

Mimo wspomnianych niedoskonałości MT403. jest ciekawą propozycją choćby ze względu na przystępną cenę. Za bardziej „profesjonalne” urządzenia zapłacimy przynajmniej dwa razy tyle. Choć do kręcenia wysokiej jakości filmów ta kamerka się nie nadaje, to być może będzie w stanie nam pomóc wyjaśniać sporne sytuacje na drodze i oszczędzi nieco nerwów z tym związanych.

Maksymalna rozdzielczość: 1280×720 piksele
Maksymalna wielkość karty pamięci: 64 GB
Wymiary (dł. × szer. × wys.) 105×73×27 mm
Obsługiwane formaty plików: AVI (mjpeg), JPG
Gwarancja: 24 miesiące

PLUSY:

  • Menu w języku polskim
  • Niewielkie rozmiary

MINUSY:

- Przeciętna jakość nagranego obrazu

Cena: 245 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)