Czarna dziura może zniszczyć całą galaktykę. Nowe gwiazdy nie powstaną

Czarna dziura może zniszczyć całą galaktykę. Nowe gwiazdy nie powstaną

Czarna dziura może zniszczyć całą galaktykę. Nowe gwiazdy nie powstaną
Źródło zdjęć: © flickr.com
10.07.2019 20:26

Astronom z Uniwersytetu z Birmingham postanowił zbadać, co dzieje się z galaktykami, które weszły w interakcje z supermasywnymi czarnymi dziurami. W tym celu obserwował jedną z galaktyk typu meduza. Wnioski są przerażające.

Galaktyki typu meduza rzadko występują w kosmosie, ale są bardzo charakterystyczne. Z głównego ciała galaktyki gwiazdy wypływają niczym macki meduzy Kiedy taka galaktyka przechodzi przez gęsty rdzeń gromady, grawitacja pobliskich gwiazd odrywa gaz od galaktyki i pozostawia w niej macki. A co dzieje się z nimi, kiedy wchodzą w interakcję z super czarną dziurą?

Badaniem zjawiska zajął się brytyjski astronom, Callum Bellhouse. Za cel badania wybrał JO201, w której centrum znajduje się ogromna czarna dziura.

- Galaktyka utrzymuje się przez ciągłe formowanie nowych gwiazd z gazu, więc zrozumienie, w jaki sposób gaz wpływa do galaktyki i wypływa z niej pomaga nam dowiedzieć się, jak ewoluuje - wyjaśnił w oświadczeniu. Czarna dziura w centrum JO201 pobiera gaz w ekstremalnym tempie i jak zauważa badacz, to zjawisko będzie postępować, więc w pewnym momencie zabraknie gazu do formowania nowych gwiazd.

JO201 przemieszczając się po gromadzie coraz bardziej rozciąga swoje macki, co oznacza, że ilość gazu na ramionach jest coraz mniejsza. Z drugiej strony – czarna dziura wewnątrz JO201 prowadzi do rozerwania galaktyki od środka. W wyniku obu procesów struktura JO201 jest coraz bardziej nadszarpnięta, a warunki w niej panujące utrudniają powstawanie nowych gwiazd.

Badanie to pomaga zrozumieć proces, w którym galaktyki rozwijają się i zmieniają, oraz ich delikatny związek z supermasywnymi czarnymi dziurami. I chociaż ten proces nie będzie zachodził w takich galaktykach, jak Droga Mleczna, to badanie galaktycznych meduz pozwoli lepiej zrozumieć zmiany, jakie mogą zachodzić w kosmosie, a co za tym idzie, pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania bliższe naszej własnej gromadzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)