Cyberprzestępcy celują w mobilny internet

Cyberprzestępcy celują w mobilny internet

Cyberprzestępcy celują w mobilny internet
14.04.2011 13:54

Według opublikowanych przez TNS OBOP badań już 23% Polaków łączy się z internetem za pomocą swoich telefonów komórkowych. Smartfony stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Specjaliści z Trend Micro podkreślają, że wzrost zainteresowania mobilnymi urządzeniami powoduje, iż stają się one coraz częściej celem ataków.

Polacy używają swoich telefonów nie tylko do dzwonienia lub wysyłania SMS-ów. Dzięki urządzeniom mobilnym 15. mieszkańców naszego kraju pobiera z sieci muzykę, 12% dokonuje mobilnych płatności, a 7% łączy się z serwisami społecznościowymi. Połączenia z internetem za pomocą telefonu komórkowego wiąże się nie tylko z wygodą, ale także z zagrożeniami – cyberprzestępcy tworzą nielegalne aplikacje dostosowane do platform mobilnych, mogą też dążyć do przechwycenia naszych cennych danych używanych na przykład podczas płatności mobilnych.

Android, jedna z najpopularniejszych na świecie platform mobilnych, rozwija się w tempie 850. rocznie. Efekt skali powoduje, że urządzenia mobilne stają się celem ataków cyberprzestępczych. W marcu firma Google wycofała z portalu Android Market prawie 50 przepakowanych legalnych wersji aplikacji na Androida zainfekowanych złośliwym kodem, który wykradał informacje z urządzeń mobilnych i dawał nieuprawnionym osobom dostęp do zainfekowanych urządzeń na poziomie administratora. System operacyjny firmy Google, jak każdy, jest niewątpliwie podatny na ataki hakerów i dlatego również właściciele smartfonów powinni zabezpieczyć swoje urządzenia.

Obraz
© (fot. Trend Micro)

„Użytkownicy urządzeń mobilnych powinni mieć świadomość tego, że cyberprzestępcy bardzo uważnie śledzą trendy i dostosowują zagrożenia do nowej, mobilnej rzeczywistości – mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS w firmie Trend Micro. „Dodatkowo pracę twórcom zagrożeń ułatwia to, że ekosystem aplikacji na platformę Android jest z założenia otwarty - aplikacje można kupić w wielu różnych miejscach, a ich instalacja zajmuje niewiele czasu.” - dodaje Filip Demianiuk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)