Cyberoszuści sprzedają fałszywe bilety na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro

Cyberoszuści sprzedają fałszywe bilety na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro
Źródło zdjęć: © Bang! / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

17.05.2016 13:10, aktual.: 17.05.2016 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali niebezpieczne wiadomości spamowe wykorzystujące popularność nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Większość e-maili napisana jest po angielsku, jednak pojawiają się także wiadomości w języku portugalskim ze względu na miejsce, w którym odbędzie się tegoroczna olimpiada. Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab w tworzenie fałszywych serwisów z biletami igrzyska olimpijskie zamieszane są m.in. międzynarodowe gangi oszustów.

Popularne wydarzenia przyciągają uwagę spamerów, ponieważ stanowią dobrą okazję zarobienia pieniędzy kosztem łatwowiernych osób. Jednak dopiero niedawno eksperci wykryli wiadomości spamowe, dotyczące zbliżających się igrzysk olimpijskich. Najczęstszym tematem takich e-maili są fałszywe wygrane na loterii biletowej organizowanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz rząd brazylijski. Spamerzy próbują przekonać ofiary, że to właśnie ich adres e-mail został wylosowany z długiej listy. Aby odebrać nagrodę, należy odpowiedzieć na e-mail, podając swoje dane osobowe.

Wiadomości spamowe to niejedyne zagrożenie, na jakie narażeni są użytkownicy. Pojawiają się również serwisy z biletami na Igrzyska Olimpijskie 201. w Rio de Janeiro i to one są najbardziej niebezpieczne. Zespół Kaspersky'ego wykrywa i blokuje fałszywe domeny z wyrażeniami „rio” oraz „rio2016” w nazwie.

Szkodliwe strony internetowe zostały przygotowane bardzo profesjonalnie. Oszuści często kupują najtańsze i najprostsze certyfikaty SLL, które umożliwiają bezpieczne połączenia między serwerem sieciowym a przeglądarką i zapewniają przedrostek „https”. w polu adresu. Utrudnia to użytkownikom odróżnienie fałszywych stron internetowych od oficjalnych serwisów, oferujących bilety na igrzyska.
Model "biznesowy" stosowany przez oszustów jest dość prosty. Na stronach _ phishingowych _ użytkownicy zostają poproszeni o podanie informacji osobistych —. łącznie z danymi dotyczącymi konta bankowego — aby dokonać zapłaty za fałszywe bilety. Aby brzmieć jeszcze bardziej przekonująco, oszuści informują swoje ofiary, że dostaną bilety dwa lub trzy tygodnie przed wydarzeniem.

Z badania wynika, że w tworzenie fałszywych stron zwykle zamieszane są dobrze zorganizowane, międzynarodowe gangi oszustów. Dzielą one między sobą zadania w ten sposób, że każda mała grupa odpowiada za oddzielną część pracy. Na przykład jedna grupa tworzy strony internetowe, inne rejestruje domeny, jeszcze inna zbiera i wysyła dane osobowe ofiar itd. Aby nie paść ofiarą takich oszustów, fani sportu powinni wykazać się dociekliwością podczas zakupu biletów. Powinni ufać jedynie autoryzowanym sprzedawcom, niezależnie od tego, jak atrakcyjne mogą być ceny oferowane w innych miejscach.

Osobom, które chcą dokonywać bezpiecznych zakupów przez internet, radzimy aby nie kupowały niczego —. od biletów na wydarzenia sportowe po małe gadżety — w sklepach internetowych reklamowanych za pośrednictwem spamu lub podejrzanych banerów reklamowych. Eksperci zalecają również, aby do płatności online stosować oddzielne konto bankowe oraz kartę z niewielką ilością pieniędzy.

słk

Źródło artykułu:Kaspersky Lab
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także