Cyberataki zakłóciły funkcjonowanie internetu

Cyberataki zakłóciły funkcjonowanie internetu

Cyberataki zakłóciły funkcjonowanie internetu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
04.10.2012 09:27, aktualizacja: 04.10.2012 11:09

Cyberataki skierowane przeciwko irańskiej infrastrukturze i przedsiębiorstwom telekomunikacyjnym zakłóciły funkcjonowanie internetu na terenie całego państwa - poinformował cytowany w środę przez media przedstawiciel władz.

"Wczoraj mieliśmy potężny atak przeciwko krajowej infrastrukturze i spółkom telekomunikacyjnym, co zmusiło nas do ograniczenia internetu" - powiedział Irańskiej Prasowej Agencji Pracy sekretarz Wysokiej Rady Cyberprzestrzeni Mehdi Achawan Behabadi.

"Obecnie mamy w kraju do czynienia z ustawicznymi cyberatakami. Wczoraj atak z transferem kilku gigabajtów uderzył w infrastrukturę internetu, co spowodowało niezamierzone spowolnienie krajowego internetu. Wszystkie te ataki były zorganizowane i są one ukierunkowane na krajowe sieci obsługujące atomistykę, przemysł naftowy i przepływ informacji" - dodał Behabadi.

Władze Izraela groziły akcją zbrojną przeciwko irańskim instalacjom nuklearnym, jeśli zachodnie sankcje przeciwko bankom i sektorowi naftowemu republiki islamskiej nie skłonią jej do rezygnacji z budzącego kontrowersje programu atomowego. Wspólnota międzynarodowa podejrzewa Teheran o potajemne dążenie do uzyskania broni jądrowej - czemu ten kategorycznie zaprzecza.

W ubiegłym miesiącu jeden z dowódców elitarnej Gwardii Rewolucyjnej oświadczył, iż Iran jest gotów do obrony w razie "cyberwojny" i uważa ją za bardziej niebezpieczną od fizycznej konfrontacji.

Jak przypomina Reuters, Iran utrzymuje jeden z największych w świecie filtrów internetowych, blokując nim dostęp do dziesiątek tysięcy stron internetowych, które uważa za przestępcze lub niemoralne. Prewencja taka jest rutynowo stosowana wobec stron krytykujących władze.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)