Ćwiczenia wojska na terenie całej Polski. W czerwcu ruszy "Dragon"

Ćwiczenia wojska na terenie całej Polski. W czerwcu ruszy "Dragon"14.05.2019 10:41
Ćwiczenia wojska na terenie całej Polski. W czerwcu ruszy "Dragon"
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | konflikty.pl

18 tys. żołnierzy weźmie udział w defensywnych ćwiczeniach "Dragon". Aż 15 tys. to polscy wojskowi. W manewrach uczestniczyć będą także m.in. amerykańscy żołnierze. Na czas ćwiczeń "Dragon" polskie F-16 zostaną przebazowane do Niemiec.

Tegoroczne manewry "Dragon", organizowane co dwa lata, odbędą się od 15 do 25 czerwca. Weźmie w nich udział 18 tys. żołnierzy, z czego 15 tys. to Polacy. Razem z Polakami szkolić będą się również wojskowi z 12 innych państw, w tym m.in. Amerykanie, Niemcy, Hiszpanie, Brytyjczycy czy Włosi.

- ["Dragon"] odbywać się będzie na terytorium niemal całej Polski, a wojska będą działać na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni – opisuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ppłk Marek Pawlak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Manewry odbędą się na poligonach w Drawsku Pom., Żaganiu, Orzyszu, rejonie Dęblina oraz na poligonach morskich na południowym Bałtyku. W związku z ćwiczeniami "Dragon" F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu będą stacjonować na lotnisku Laage koło Rostocku w Niemczech.

Zobacz też: Uzbrojenie komandosów GROM na targach Europoltech 2019

Każdy będzie mógł być świadkiem ćwiczeń. Oczywiście nie na poligonie. Ale już teraz polska armia zapowiada, że po kraju poruszać się będą duże konwoje wojskowe.

– Między innymi przy jednoczesnym wykorzystaniu transportów kolejowych i drogowych – tłumaczy w rozmowie z "RP" ppłk Pawlak.

Manewry "Dragon" angażują coraz większą liczbę żołnierzy. Jeszcze w 2015 roku było to "tylko" 7,5 tys. żołnierzy, podczas gdy w 2017 już 12,5 tys. Polski rekord - liczony od czasu zakończenia wojny - wciąż niezagrożony. W 2016 szkoliło się 30 tys. żołnierzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)