COVID-19. Obecny stan badań nad wirusem i skutecznymi lekami

COVID-19. Obecny stan badań nad wirusem i skutecznymi lekami

COVID-19. Obecny stan badań nad wirusem i skutecznymi lekami
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Karolina Modzelewska
27.07.2020 16:14, aktualizacja: 27.07.2020 17:03

Naukowcy robią coraz większe postępy w pracach nad skutecznym lekiem na COVID-19. Niestety w wielu państwach towarzyszy temu wzrost liczby zakażonych i hospitalizowanych osób. Ponad pół roku od początku epidemii wciąż trudno przewidzieć, kiedy nastąpi jej koniec.

Większość osób wciąż jest podatna na zakażenie koronawirusem i nie posiada przeciwciał. Dowodzą tego m.in. badania CDC przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Wynika z nich również, że rzeczywista liczba chorujących na COVID-19 w USA może być od 2 do nawet 13 razy wyższa niż oficjalnie podawane liczby. W innych państwach może być podobnie.

Prace nad szczepionką na COVID-19

Naukowcy informują również o postępie w badaniach nad skuteczną szczepionką na COVID-19, które są prowadzone przez Oxford University i Astra-Zeneca. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma naukowego "The Lancet" badacze podkreślali zdolność szczepionki do wywoływania silnej odpowiedzi immunologicznej przy jednoczesnym braku poważnych skutków ubocznych.

Inne badanie, również opublikowane w "The Lancet", wykazało, że szczepionka wyprodukowana przez chińską firmę CanSino Biologics również wywołała silną odpowiedź immunologiczną, ale nie była tak skuteczna u osób powyżej 65 roku życia. Oba leki będą teraz musiały przejść trzecią fazę badań, która wiąże się z testami na setkach, a nawet tysiącach osób.

Wyścig z czasem w walce o skuteczny lek

Optymiści uważają, że szczepionka może być dostępna pod koniec 2020 roku lub na początku 2021. Nie wszyscy są jednak tak samo entuzjastyczni. Według amerykańskiego epidemiologa dr Anthony'ego Fauci szczepionka najwcześniej będzie dostępna w 2021 roku - czy to będzie pierwszy kwartał 2021 roku, czy pierwsza połowa - trudno powiedzieć – podkreśla ekspert.

Weryfikacja skuteczności szczepionek będzie wymagała zaangażowania tysięcy ochotników. Będą oni mieli ogromny wpływ na powodzenie tego przedsięwzięcia badawczego. Dlatego już teraz wiele firm aktywnie szuka osób, które dobrowolnie zgodzą się na podanie im szczepionki.

Przypomnijmy, COVID-19 wciąż rozprzestrzenia się w społeczeństwie, a według danych z 27 lipca jest ponad 16 mln zakażonych na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)