Corvette: samochód, który da się zhakować SMS-em

Corvette: samochód, który da się zhakować SMS‑em

Corvette: samochód, który da się zhakować SMS-em
Źródło zdjęć: © flickr / Stephane Vervalle / CC
12.08.2015 06:41, aktualizacja: 12.08.2015 08:16

Zapewne wiecie, że Chrysler to nie jedyny producent, którego samochody podatne są na zdalne ataki. Chociaż w przypadku marki Corvette, wszystkiemu winne są... urządzenia instalowane w tych samochodach przez firmy zewnętrzne.

Naukowcy z Uniwersytetu San Diego opracowali sposób, dzięki któremu są w stanie kontrolować praktycznie wszystkie systemy wbudowane w tą piękną, czerwoną Corvettę za pomocą SMS-ów.

Jak naukowcom się to udało? Łącząc się z urządzeniem wyprodukowanym przez francuską firmę _ Mobile Devices _, które wygląda jak mała, niepozorna kostka, którą podłącza się do samochodowego portu OBD-II. Z kostki tej korzystają chociażby firmy ubezpieczeniowe (żeby sprawdzić, czy na przykład podczas wypadku ich klient jechał zgodnie z przepisami). Montują je sobie też prywatnie właściciele samochodów, żeby - między innymi - jeździć bardziej oszczędnie (kostka zbiera parametry dotyczące spalania i podpowiada jak bardzo dociskać pedał gazu).

Kostka ta nie posiada niestety jakichkolwiek zabezpieczeń przed włamaniem i jedyne, co musi zrobić złośliwy haker to poznać przypisany do danego egzemplarza numer telefonu. Następnie wystarczy, że wyśle odpowiednio spreparowaną wiadomość tekstową, żeby... wyłączyć nam hamulce w samochodzie.

Coraz większa liczba automatycznych systemów w samochodach to z jednej strony ogromna wygoda, z drugiej - ogromne niebezpieczeństwo. Producenci samochodów do tej pory nie musieli zbytnio martwić się o zagadnienia związane z bezpieczeństwem komputerowym - wystarczyło, że samochodu nie dało się tak łatwo fizycznie ukraść. Teraz sytuacja ta zmienia się diametralnie i najlepiej wyjdą z tego całego bałaganu firmy, które zareagują jak najszybciej i jak najlepiej.

To jest ciekawe! Chevrolet Corvette C6.R w akcji:

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Z Windows 7 na Windows 10... niechętnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)