Corvette: samochód, który da się zhakować SMS‑em

Corvette: samochód, który da się zhakować SMS-em
Źródło zdjęć: © flickr / Stephane Vervalle / CC

12.08.2015 06:41, aktual.: 12.08.2015 08:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapewne wiecie, że Chrysler to nie jedyny producent, którego samochody podatne są na zdalne ataki. Chociaż w przypadku marki Corvette, wszystkiemu winne są... urządzenia instalowane w tych samochodach przez firmy zewnętrzne.

Naukowcy z Uniwersytetu San Diego opracowali sposób, dzięki któremu są w stanie kontrolować praktycznie wszystkie systemy wbudowane w tą piękną, czerwoną Corvettę za pomocą SMS-ów.

Jak naukowcom się to udało? Łącząc się z urządzeniem wyprodukowanym przez francuską firmę _ Mobile Devices _, które wygląda jak mała, niepozorna kostka, którą podłącza się do samochodowego portu OBD-II. Z kostki tej korzystają chociażby firmy ubezpieczeniowe (żeby sprawdzić, czy na przykład podczas wypadku ich klient jechał zgodnie z przepisami). Montują je sobie też prywatnie właściciele samochodów, żeby - między innymi - jeździć bardziej oszczędnie (kostka zbiera parametry dotyczące spalania i podpowiada jak bardzo dociskać pedał gazu).

Kostka ta nie posiada niestety jakichkolwiek zabezpieczeń przed włamaniem i jedyne, co musi zrobić złośliwy haker to poznać przypisany do danego egzemplarza numer telefonu. Następnie wystarczy, że wyśle odpowiednio spreparowaną wiadomość tekstową, żeby... wyłączyć nam hamulce w samochodzie.

Coraz większa liczba automatycznych systemów w samochodach to z jednej strony ogromna wygoda, z drugiej - ogromne niebezpieczeństwo. Producenci samochodów do tej pory nie musieli zbytnio martwić się o zagadnienia związane z bezpieczeństwem komputerowym - wystarczyło, że samochodu nie dało się tak łatwo fizycznie ukraść. Teraz sytuacja ta zmienia się diametralnie i najlepiej wyjdą z tego całego bałaganu firmy, które zareagują jak najszybciej i jak najlepiej.

To jest ciekawe! Chevrolet Corvette C6.R w akcji:

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Z Windows 7 na Windows 10... niechętnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także