CorelDRAW X5: nowa wersja pakietu do obróbki grafiki wektorowej i zdjęć

CorelDRAW X5: nowa wersja pakietu do obróbki grafiki wektorowej i zdjęć

CorelDRAW X5: nowa wersja pakietu do obróbki grafiki wektorowej i zdjęć
Źródło zdjęć: © Corel
24.02.2010 15:55

Corel przygotował wersję X5 pakietu do obróbki grafiki wektorowej i zdjęć - CorelDRAW Graphics Suite. Zawiera on przeglądarkę plików graficznych Connect, która upraszcza wyszukiwanie i zarządzanie obrazkami.

Corel przygotował wersję X5 pakietu do obróbki grafiki wektorowej i zdjęć - CorelDRAW Graphics Suite. Zawiera on przeglądarkę plików graficznych Connect, która upraszcza wyszukiwanie i zarządzanie obrazkami.

Dostarczone grafiki i szablony są opatrzone angielskimi słowami kluczowymi, a Connect dysponuje schowkiem, którego zawartość jest widoczna jako paleta także w komponentach CorelDRAW i PhotoPaint. CorelDRAW obsługuje pliki przygotowane za pomocą programów Microsoft Office, Adobe Illustrator, Acrobat i Photoshop - w przypadku tego ostatniego z uwzględnieniem warstw ustawień, masek i warstw tekstowych. Ponadto da się importować pliki EPS przygotowane z wykorzystaniem PostScriptu 3.

Obraz
© Narzędzie do wektoryzowania PowerTrace tworzy ostre krawędzie jeszcze dokładniej niż dotychczas (fot. Corel)

PowerTrace X5 ma pracować precyzyjniej i reprodukować ostre kształty szablonu bez efektu wypłaszczania, często pojawiającego się podczas wektoryzacji. Nowe narzędzie B-Spline tworzy gładkie krzywe z kilku punktów węzłowych. Ponadto Corel rozszerzył paletę pędzli naśladujących prawdziwe narzędzia malarskie. Przy rysowaniu diagramów przepływów praktyczne okazują się dynamiczne połączenia, które są na stałe przypisane do obiektów, nawet jeśli te ostatnie zostaną przemieszczone. CorelDRAW odziedziczył też kilka narzędzi do wymiarowania (np. zarysów budynków) z przeznaczonego raczej do tworzenia technicznych ilustracji programu CorelDesigner. Aby lista symboli nie przykryła nagle opcji menu, można ją zablokować.

Obraz
© Nowa przeglądarka graficzna Connect (fot. Corel)

Użytkownik ma do dyspozycji także narzędzie do wypełniania siatek kolorami –. dzięki opcji wygładzania koloru wypełnienia można uzyskać efekt rozmytych przejść między poszczególnymi obszarami. Kolory obiektów da się nakładać z uwzględnieniem przejrzystości i tym samym osłabiać poziom wypełnienia. Dla każdego dokumentu CorelDRAW zakłada własną paletę barw i zapisuje w niej wykorzystane kolory. Opracowana na nowo funkcja zarządzania barwami zapamiętuje standardowe ustawienia dla dokumentów przeznaczonych do drukowania i publikowania w Sieci. Dla komponentu Proof przygotowano osobną paletę, w której można stosować i eksportować rozmaite ustawienia. Menedżer palety kolorów zawiera profile takie jak system Geo i paleta Fashion+Home. Dostępna w całym pakiecie pipeta pokazuje teraz także wartości szesnastkowe.

Obraz
© Narzędzie do wypełniania obiektów kolorami dysponuje teraz większą paletą barw i zapewnia miękkie przejścia (fot. Corel)

W trybie rastrowym CorelDRAW jest w stanie zaprezentować wygląd obrazu w różnych rozdzielczościach. Nowa funkcja eksportu do postaci stosowalnej na stronach WWW ma podgląd plików GIF, JPEG i PNG, a ponadto dba o zarządzanie kolorami. PhotoPaint został wyposażony w funkcję nasycenia (Dynamic), która podkreśla jedynie nienasycone kolory, a także w tryb czarno-białego obrazu z licznymi szczegółowymi ustawieniami.

Nowe wydanie pakietu CorelDRAW nie jest sprzedawane w pudełku, lecz w formie podręcznika w twardej oprawie: oprogramowanie zapakowano w elegancką książkę. W zestawie znajdziemy ponadto narzędzie do tworzenia animacji we Flashu SwiSH miniMax 2, program do skalowania obrazów PhotoZoom Pro 2, a także narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu (Capture). Ponadto Corel dostarcza 10 000 klipartów i zdjęć oraz 1000 czcionek typu OpenType – w tym przedstawicieli rodzin Frutiger, Futura i Helvetica. CorelDRAW X5 działa pod Windows i kosztuje 670 euro (aktualizacja: 330 euro).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)