Coraz wyższe rachunki z prąd? Sposób na oszczędzanie Google

Coraz wyższe rachunki z prąd? Sposób na oszczędzanie Google

11.02.2009 15:20, aktual.: 11.02.2009 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czerpiąc dane z cyfrowych liczników prądu, gadżet PowerMeter może przedstawiać zużycie energii w gospodarstwie domowym w czasie rzeczywistym.

"Jeśli nie można czegoś zmierzyć, to nie można tego poprawić" –. te słowa irlandzkiego fizyka lorda Kelvina stały się dla Google'a mottem nowego projektu energetycznego o nazwie PowerMeter, który obecnie działa w niepublicznej fazie beta. Za PowerMeter kryje się oprogramowanie dla użytkowników iGoogle. Każdy, kto ma ochotę, będzie mógł na swojej stronie startowej wyświetlać informacje z cyfrowych liczników prądu w czasie rzeczywistym.

Według planu inwestycji gabinetu Obamy amerykańscy dostawcy prądu w ciągu trzech najbliższych lat mają zainstalować w co najmniej 4. milionach gospodarstw domowych cyfrowe liczniki prądu. Ten pakiet pobudzania koniunktury nie został jednak jeszcze uchwalony.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Jak obiecuje Google, narzędzie jest najlepszym pomocnikiem w oszczędzaniu energii. Użytkownicy mogą obserwować zużycie energii poszczególnych urządzeń i w ten sposób ustalić, jak wiele prądu oszczędzaliby, gdyby zredukowali temperaturę swoich klimatyzatorów o jeden stopień.

Aby tak się stało, konieczne jest naturalnie umożliwienie konsumentom indywidualnego zakładania liczników, przy czym Google chce nawiązywać partnerskie porozumienia z producentami liczników i dostawcami energii elektrycznej. Znawcy branży zauważają tymczasem, że Google jako nowicjusz w branży energetycznej nie dysponuje wystarczającym know-how i będzie uzależniony od takich partnerów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim, bezpośrednie informacje o zużyciu prądu w dotychczasowych projektach na rzecz zużycia energii dawały w rezultacie oszczędności w granicach od 5 do 15 procent.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)