Coraz bliżej końca Internet Explorera. Microsoft wycofuje wsparcie dla starszych wersji przeglądarki

Coraz bliżej końca Internet Explorera. Microsoft wycofuje wsparcie dla starszych wersji przeglądarki07.01.2016 11:34
Coraz bliżej końca Internet Explorera. Microsoft wycofuje wsparcie dla starszych wersji przeglądarki
Źródło zdjęć: © William / CC

Jak wynika z dokumentu, opublikowanego w sieci przez Microsoft, z dniem 12 stycznia firma oficjalnie zakończy wsparcie dla przeglądarki Internet Explorer w wesjach 8, 9 i 10. Internautom, którzy chcą pozostać przy oprogramowaniu giganta z Redmond pozostanie przesiadką na 11 lub alternatywę w postaci Edge'a.

Stary dowcip głosi, że Internet Explorer służy do przeglądania sieci z komputera i vice versa. Mimo że sztandarowa przeglądarka Microsoftu i integralna część systemu Windows cieszyła się niegdyś sporym gronem użytkowników, to nigdy nie miała przy tym zbyt dobrej prasy. Zarzucono jej powolne działanie, liczne luki bezpieczeństwa i duże wymagania sprzętowe. To właśnie głównie na zarzutach przeciwko IE wyrosła popularność Firefoxa i Chrome'a – przeglądarek, które kiedyś mogły się pochwalić kilkuprocentowym udziałem w rynku, a teraz kontrolują go w ponad połowie.

Internet Explorer jednak wciąż trzyma się mocno. Według danych firmy NetMarketShare pod koniec 2014 roku używany był przez ok. 48,6 proc. internautów na całym świecie. Dotyczy to wszystkich jego wersji. Sama najnowsza, 11, ma z kolei udział na poziomie 25,6 proc.

Użytkownicy poprzednich wersji IE dostaną teraz poważny impuls do przesiadki na nowocześniejszą przeglądarkę. Z punktu widzenia Microsoftu decyzja o zakończeniu wsparcia dla starszych wersji ma być również motywacją do uaktualnienia systemu operacyjnego na taki, w którym dostępny jest Internet Explorer 11 (czyli od Windows 7 wzwyż).

Ci, którzy dokonali już przesiadki na najnowszą wersję okienek mogą też skorzystać z tworzonej również przez Microsoft alternatywy dla Internet Explorera – Edge'a. Ta przeglądarka uważana jest za szybszą, nowocześniejszą, bardziej przystosowaną do dzisiejszej sieci wersją sztandarowej przeglądarki Microsoftu. Mimo tego dotychczas zachęciła do przesiadki zaledwie 3 proc. internautów.

Użytkownicy starszych wersji Internet Explorera w najbliższy wtorek, 12 stycznia, zobaczą ostrzeżenie o "zakończeniu ich życia".

Internet Explorer 11 pozostanie tym samym ostatnią wersją IE, rozwijaną i uaktualnianą przez Microsoft. Można się spodziewać, że firma będzie z czasem dążyła do jego całkowitego wycofania i pełnej przesiadki na Edge'a. Pewna epoka dobiega końca.

_ Dominik Gąska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)