Computex: Intel przedstawia nowe produkty i plany związane z procesorem Intel Atom

Computex: Intel przedstawia nowe produkty i plany związane z procesorem Intel Atom

Computex: Intel przedstawia nowe produkty i plany związane z procesorem Intel Atom
Źródło zdjęć: © Intel
01.06.2010 11:49

Na targach Computex firma Intel zaprezentowała nowe produkty i rozwiązania oparte na rodzinie energooszczędnych procesorów Intel Atom, w tym plany dalszego zróżnicowania popularnej kategorii netbooków oraz ekspansji na kilka nowych segmentów rynku poza tradycyjnymi, wciąż rosnącymi rynkami komputerów PC, laptopów i serwerów.

W ciągu ostatnich 4. dni procesor Intel Atom trafił do wielu urządzeń innych niż intelowskie netbooki, które przez ostatnie dwa lata sprzedały się w liczbie ponad 50 milionów sztuk. Intel poinformował o kontrakcie na procesor i oprogramowanie MeeGo do przyszłej samochodowej platformy informacyjno-rozrywkowej chińskiego producenta samochodów HawTai; o ponad 50-krotnym obniżeniu jałowego poboru mocy w nowej generacji platformy procesorowej Intel Atom do urządzeń kieszonkowych, m.in. smartfonów; oraz o współpracy z firmami Google, Sony i Logitech w sprawie nowych systemów Smart TV, wykorzystujących układy Intel Atom CE i obsługujących aplikację Google TV w oparciu o systemu Android.

Obraz
© (fot. Intel)

Niedawno Intel przedstawił przyszły, oparty na rdzeniu Atom układ System on Chip (SoC) o nazwie kodowej „Tunnel Creek”, który pozwoli firmom na podłączanie własnych krzemowych chipów do intelowskiego produktu SoC. Procesor Intel Atom napędza również czytnik Intel Reader, a firma otrzymała ponad trzy tysiące zapytań dotyczących konstrukcji innych niż komputery PC - większość od nowych potencjalnych klientów - od wykrywaczy ryb do wózków golfowych. Podczas przemówienia na targach Computex David (Dadi) Perlmutter, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Architecture Group, wspomniał o tych i innych przedsięwzięciach Intela, m.in. zaprezentował najcieńszy na świecie netbook działający na nadchodzącej dwurdzeniowej platformie mobilnej „Pine Trail”. Mierzący zaledwie 1. mm innowacyjny prototyp „Canoe Lake” wydziela mniej ciepła i jest o 50 procent cieńszy niż jakikolwiek inny netbook, jaki konsumenci mogą
dziś znaleźć na rynku. Perlmutter pokazał także szereg innych urządzeń z układami Intel Atom, poczynając od energooszczędnych serwerów kasetowych, przez rozwiązania do obsługi handlu detalicznego i projektory prezentacyjne, aż po wiele modeli tabletów. Perlmutter zrobił także przegląd nowej generacji procesorów Intel Core opartych na mikroarchitekturze „Sandy Bridge”, które mają wejść do produkcji pod koniec 2010 roku.

Obraz
© (fot. Intel)

Mobilne dwurdzeniowe procesory Atom, które weszły już do produkcji, a do sprzedaży trafią przed zimowym sezonem urlopowym, zapewnią większą szybkość reakcji urządzeń o tych samych kompaktowych rozmiarach i równie długim czasie pracy na zasilaniu bateryjnym. Procesory Intel Atom N455 i N475 do netbooków z obsługą pamięci DDR3 są dostępne od dziś, a procesory D525 i D425 do stacjonarnych komputerów PC klasy podstawowej powinny być dostępne od 21 czerwca. Technologia „Oak Trail”, która będzie dostępna dla klientów na początku 2011 roku, jest zoptymalizowana pod kątem cienkich netbooków oraz tabletów i zapewni 50-procentowe ograniczenie średniego poboru mocy, odtwarzanie wideo Full HD oraz szeroki wybór oprogramowania, w tym obsługę systemów operacyjnych MeeGo, Windows 7 i Google.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)