Coelho nielegalnie udostępnia... własne książki

Coelho nielegalnie udostępnia... własne książki

Coelho nielegalnie udostępnia... własne książki
Źródło zdjęć: © Paulo Coelho
25.01.2008 11:30, aktualizacja: 25.01.2008 13:55

Paulo Coelho - znany pisarz, autor m.in. "Pielgrzyma" czy "Alchemika" - opowiedział podczas konferencji Digital, Life, Design w Monachium, o tym, jak wykorzystuje system BitTorrent do udostępniania w Internecie swoich książek - informuje p2p-blog.com. Literat przyznał przy tym, że jego wydawcom nie do końca podoba się ten pomysł...

Zdaniem Paulo Coelho, udostępnianie internautom darmowych kopii jego książek jest doskonałym sposobem na ich promocję i zwiększenie sprzedaży. Dla poparcia tej tezy przywołał przykład rosyjskiego wydania "Alchemika" - po udostępnieniu książki za darmo w Internecie jej sprzedaż zaczęła gwałtownie rosnąć ( z tysiąca egzemplarzy w 2001 r. do ponad miliona sztuk w kolejnych latach ).

_ "Uważam, że to wspaniałe - pozwalasz czytelnikowi na zapoznanie się z książką i swobodne podjęcie decyzji, czy chce ją kupić, czy nie. Dlatego zainteresowałem się BitTorrentem i udostępniam tam pirackie kopie swoich książek. Stworzyłem nawet odpowiednią stronę - Pirate Coelho - http://piratecoelho.wordpress.com/, na której można je znaleźć" _ - mówił pisarz podczas swojego wystąpienia ( jego zapis wideo można znaleźć tutaj - http://en.sevenload.com/videos/bijfxzd/dld08-day1-creating-universes ). Warto zresztą zaznaczyć, że autor "Alchemika" nie ogranicza się tylko do BitTorrenta - swoje książki udostępnia także w innych systemach P2P, stronach WWW czy serwerach FTP.

Co ciekawe, Coehlo przyznaje, że jego wydawcy nie do końca akceptują takie zachowanie - ponieważ w przypadku tłumaczeń jest to złamanie praw autorskich ( w takiej sytuacji do udostępnienia dzieła w Internecie niezbędna jest zgoda nie tylko twórcy, ale także tłumacza ). Dlatego też pisarz otwarcie nazywa swoją działalność "piractwem".

Więcej informacji: P2P-Blog.com - http://www.p2p-blog.com.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)