Co zrobić, żeby zwiększyć pojemność dysku twardego? Posolić go!

Co zrobić, żeby zwiększyć pojemność dysku twardego? Posolić go!

Co zrobić, żeby zwiększyć pojemność dysku twardego? Posolić go!
Źródło zdjęć: © chip.pl
18.10.2011 09:22, aktualizacja: 01.03.2022 13:11

Singapurski Instytut Materiałów odkrył sposób, w jaki można kilkukrotnie zwiększyć pojemność dysków twardych. Wystarczy dodać trochę soli...

Dr Joel Yang z centrum R&D singapurskiego Instytutu Materiałów znalazł sposób na zmieszczenie nawet kilkukrotnie większej liczby bitów na takim samym obszarze, jak ma to miejsce dzisiaj. Okazuje się, że wystarczy dodać trochę zwykłej soli kuchennej. Jak to możliwe?

Obraz
© (fot. chip.pl)

Dyski twarde są pokryte warstwą miniaturowych granulek magnetycznych, oddalonych od siebie o kilkadziesiąt nanometrów, tworząc w ten sposób wyspy, formowane w procesie nanolitografii. Dr Yang odkrył, że dodając do tego procesu odrobinę soli, można kilkukrotnie zwiększyć gęstość zapisu na powierzchni dysku, bowiem sól jest wykorzystywana do produkcji lepszych, choć wcale nie mniejszych granulek, które odpowiednio zmanipulowane, mogą zamienić się w jednostkę informacji, zamiast zlepiać się ze sobą w wyspy.

Grupa naukowców pod przywództwem dr Yanga zademonstrowała już pamięć masową o pojemności 1,9 terabita, zmieszczoną na powierzchni 6,5 centymetra kwadratowego. To o około 4 razy więcej, niż uzyskują obecne dyski twarde. Według badaczy, stosując tę metodę można uzyskać nawet 3,3 terabita na cal kwadratowy, co przełoży się na 18-terabajtowe dyski twarde!

Jak na razie nie podano żadnych, nawet przybliżonych dat. Będziemy więc musieli poczekać z pewnością kilka, a nawet kilkanaście lat.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Holograficzny nośnik przyszłości: przezroczyste 500gb"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)