Co znajduje się pod ziemią? Naukowcy przez lata tworzyli mapę
Fani kartografii mogą zacierać ręce. Po 17 latach pracy zespół badaczy oddał do ich dyspozycji mapę Ziemi. A konkretnie tego, co znajduje się pod jej powierzchnią.
Małe przypomnienie: nasza planeta składa się z płyt tektonicznych, które się przesuwają. To z kolei powoduje między innymi aktywność wulkaniczną, trzęsienia ziemi czy dryf kontynentalny. W czasie przesuwu może dojść do subdukcji – czyli procesu nachodzenia na siebie tych płyt. Między płytami natomiast tworzy się coś rodzaju przestrzeni, bo nachodzący obszar pełni rolę płaszcza.
Nad Ziemią też znajdują się widoki godne uwagi
Zespół badaczy z holednerskiego uniwersytetu w Utrechcie stworzył projekt pod nazwą Atlas of the Underworld. To mapa podziemych płyt, której celem jest zrozumienie, jak na przestrzeni milionów lat kształtowała się geografia oraz historia świata pod powierzchnią Ziemi.
Douwe van Hinsbergen, jeden z członków zespołu, uważa, że dzięki odkryciu możliwe będzie lepsze zbadanie fizyki Ziemi. Zapadanie się płyt w stronę jądra nie powoduje bowiem, że roztapiają się od gorąca – potrafią "zanurzyć się" na głębokość 3 tysięcy kilometrów.
Cytowany przez Gizmodo van Hinsbergen określił projekt jako pierwszą próbę stworzenia tak dokładnej i rozbudowanej mapy, której interpretacja pozwala prześledzić ewolucję powierzchni i tego, co znajduje się pod naszą planetą w ciągu ostatnich 300 milionów lat.
Jonny Wu z Uniwersytetu w Houston określił projekt mapy jako geograficzny ekwiwalent mapowania ludzkiego genomu. I, podobnie jak ten, będzie to proces trwający wiele lat.
Naukowiec z Utrechtu postrzega swoją pracę jak próby kartograficzne z XVI wieku. Chociaż dokładne, to jednak znacznie różnią się od współczesnych interpretacji. Jego zdaniem, podobnie będzie z mapą podziemnego świata, która będzie stale ewoluować.