Co zabrać na wakacje - książkę, czy e-booka?

Strona głównaCo zabrać na wakacje - książkę, czy e-booka?
01.06.2016 11:55
Co zabrać na wakacje - książkę, czy e-booka?
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

Czytniki e-booków (elektronicznych książek) to jedno z najmniej znanych, a przez to często niedocenianych urządzeń ery cyfrowej. Łączą w sobie świat nowoczesnej technologii ze światem literatury. Czym zatem są czytniki i czy warto zrezygnować z papierowych książek, na rzecz ich cyfrowych wydań?

Magia e-papieru

Na pierwszy rzut oka czytniki e-booków przypominają tablety. Mają równie smukłą konstrukcję i podobnej wielkości ekrany o przekątnej zwykle od 6 do 9 cali. Większość dostępnych na rynku modeli to urządzenia 6-calowe. Do tej grupy należą m.in.: Amazon Kindle (wszystkie modele tej marki) oraz MIDIA inkBOOK (modele Classic oraz Obsidian).

Tym, co odróżnia e-czytniki od tabletów, jest ekran. Gdy urządzenie jest wyłączone, sprawia on wrażenie kartki papieru zatopionej w przeźroczystym tworzywie. Swojej fakturze zawdzięcza nazwę –. papier elektroniczny (e-papier). Jest szary, matowy i nie odbija światła. Włączony, wykorzystuje elektroniczny atrament (technologię E Ink) do wyświetlania obrazu w odcieniach szarości. Nie świeci, nie migocze, a więc nie męczy wzroku. Stąd też idealnie nadaje się do wyświetlania nieruchomych obrazów, cyfrowych książek czy dokumentów. Tego nie da nam żaden smartfon ani tablet. Wysoki kontrast oraz matowy ekran zastosowany w e-czytnikach sprawiają, że im więcej światła pada na urządzenie – tym lepiej widoczny jest tekst.

Kolejną cechą odróżniającą e-czytniki od tabletów jest podświetlenie. Ekran jest doświetlany diodami LED, znajdującymi się po bokach matrycy, dzięki czemu światło nie świeci prosto w oczy użytkownika.

288766860483508371
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Żywotny jak e-czytnik

Czytniki e-booków dzięki zastosowaniu wyjątkowo energooszczędnego e-papieru wyróżniają się niespotykanym dziś w świecie elektroniki, bardzo długim czasem pracy na jednym ładowaniu baterii. Nierzadko są to tygodnie. Nawet jeśli planujemy podczas urlopu przeczytać kilka zaległych książek, e-czytnik nie tylko zmieści w sobie ich cyfrowe wydania, ale również uwolni nas od stresu związanego z zapomnianą ładowarką czy wożeniem ze są zapasowego źródła energii.

Ile e-booków mieści się w plecaku?

Cyfrowa książka nic nie waży. Fizycznie nie zajmuje też żadnej przestrzeni. Półka pełna e-booków, a nawet biblioteka pełna cyfrowych wydań –. wszystkie zmieszczą się w pamięci 6-calowego urządzenia. Ile miejsca zajmuje e-czytnik? Tyle, co jedna, niespecjalnie gruba książka. Nawet w etui, to zwykle kilkanaście milimetrów grubości i mniej niż 300 g wagi. Czytnik e-booków wsadzimy do plecaka, damskiej torebki czy bocznej kieszeni tak lubianych przez podróżników spodni bojówek. Do pamięci urządzenia bez problemu wgramy kilkaset tytułów, a przy większych pojemnościach pamięci nawet tysiące książek.

Skąd brać cyfrowe książki?

Może to zabrzmieć naiwnie, ale odpowiedź brzmi –. z księgarni. W epoce internetowych sklepów i serwisów ogłoszeniowych, dostęp do e-booków jest banalnie prosty. Legimi, Nexto, Publio, Virtualo, Empik, Midiapolis – te przykładowe księgarnie internetowe oferują nam książki cyfrowe, bardzo często tańsze od wydań papierowych. Odchodzi bowiem koszt papieru, druku, dystrybucji, ekspozycji. Wybierając e-booka, chronimy też lasy.

Kupienie cyfrowej książki to żadna sztuka. Ktoś, kto przynajmniej raz w swym życiu zrobił zakupy w internecie, bez problemu sobie poradzi. Łatwo też śledzić ceny i polować na promocje, ponieważ sieć daje nam możliwość porównania na bieżąco ofert różnych księgarni. Powstały nawet serwisy, które są odpowiednikiem antykwariatów i dają nam szansę na łowienie prawdziwych okazji. Księgarnie często też udostępniają bezpłatne fragmenty e-booków.

Co z dostarczeniem cyfrowej książki na e-czytnik? Księgarnia internetowa udostępnia nam tytuł już w momencie zakupu. Książkę możemy pobrać na komputer lub otrzymać pocztą elektroniczną. Wgranie lub przesłanie go na urządzenie to kwestia kilku sekund. Dodatkowo na czytnikach często preinstalowane są aplikacje, ułatwiające proces zakupu książki. Logujemy się, podajemy metodę płatności i po dokonaniu zakupu książka od razu znajduje się na urządzeniu.

288766860483901587
Źródło zdjęć: © (fot. zdjęcie producenta)

E-czytnik na urlopie - warto?

Obecnie dzięki e-czytnikom, możemy swoją bibliotekę mieć zawsze pod ręką, a przyjemność z czytania e-booków jest porównywalna do obcowania z papierową książką. A co z argumentami, które sprawiają, że takie urządzenie wydaje się idealnym wyborem w okresie urlopowo-wakacyjnym?

Podstawowe modele czytników e-booków, takie jak choćby inkBOOK Classic, możemy zakupić już za ok. 30. złotych. To średnio koszt 8-10 papierowych książek lub trzecia część tego, ile musimy zapłacić za lepszy tablet. Ceny e-czytników z dotykowym, dodatkowo doświetlanym diodami LED ekranem, zaczynają się od ok. 500 złotych. Znajdziemy tu zaawansowane modele klasy inkBOOK Obsidian czy droższe o kilkadziesiąt złotych Amazon Kindle PaperWhite. Dokładając kolejne 200-300 złotych, możemy sięgnąć poza standardowe dla tych urządzeń 6-calowe wyświetlacze i sprawić sobie wielkoformatowy e-czytnik.

Źródło: Arta Tech/WP.PL

jb

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)