Co z telewizją cyfrową w Polsce? Ruszy, czy nie?

Co z telewizją cyfrową w Polsce? Ruszy, czy nie?

03.08.2010 10:06, aktual.: 03.08.2010 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czekamy na opinie prawne ws. ogłoszeń koncesyjnych dla nadawców naziemnej
telewizji cyfrowej. Pozwolą one odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy mogli opublikować te
ogłoszenia przed powołaniem nowej KRRiT- powiedział PAP prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej
Berek.

Po publikacji ogłoszeń Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie mogła przyznać programom miejsca na multipleksach, a UKE zgodnie z wymaganiami prawa telekomunikacyjnego przydzieli im następnie częstotliwości radiowe. To uruchomi proces cyfryzacji.

KRRiT wysłała ogłoszenia do RCL w czerwcu. Zostały one jednak Radzie zwrócone, bo według RCL nie spełniały wymogów ustawy o radiofonii i telewizji - brakowało na nich podpisu prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Szef KRRiT Witold Kołodziejski i prezes UKE Anna Streżyńska nie zgadzali się z tą argumentacją uważając, że podpis nie jest potrzebny. Streżyńska jednak podpis pod ogłoszeniami złożyła i przesłała dokumenty do KRRiT. Rada z kolei ponownie dostarczyła dokumenty do RCL.

_ By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny wyposażony w tzw. dekoder MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika. _

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Kołodziejski pełni funkcję przewodniczącego KRRiT do czasu powołania następców, po tym jak Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie Krajowej Rady za 200. rok.

Prezes RCL Maciej Berek ma jednak nadal wątpliwości ws. publikacji ogłoszeń. "Według mnie nie ma podstaw prawnych do publikacji ogłoszeń po wygaśnięciu kadencji KRRiT. Ale nie twierdzę też, że w tej wyjątkowej sytuacji mam rację. Stąd wystąpiłem o opinie prawne, które zweryfikują moje zdanie w tej sprawie. Jeżeli nie mam racji, to ogłoszenia zostaną skierowane do publikacji natychmiast" - powiedział.

Dodał, że ma duże wątpliwości, co do dopuszczalności działania KRRiT po 1. lipca, czyli od czasu końca jej kadencji. Podkreślił też, że liczy na to, iż otrzyma opinie prawne konstytucjonalistów w ciągu kilku najbliższych dni.

Zgodnie z uzgodnieniami UKE i KRRiT na pierwszym multipleksie mają być TVP1. TVP2 i TVP Info. Cztery pozostałe miejsca będą przeznaczane dla nowych nadawców. Zostaną oni wybrani przez KRRiT w konkursie. W momencie uruchomienia trzeciego multipleksu zostaną na niego przeniesione: TVP1, TVP2 i TVP Info. Na trzech zwolnionych w ten sposób miejscach na pierwszym multipleksie TVP będzie mogła uruchomić kanały tematyczne.

Na drugim multipleksie znajdą się: Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Każdy z tych nadawców będzie miał możliwość nadawania z tego multipleksu dwóch kanałów.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to także większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej czy obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi także nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.

Dzięki niej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż online). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów przeznaczonych dla dorosłych.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny wyposażony w tzw. dekoder MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. W 201. r. - zgodnie z założeniami KRRiT - programy naziemnej telewizji cyfrowej będzie można oglądać w całej Polsce.

Sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 31 lipca 2013 r.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)