Co wziąć pod uwagę podczas wyboru telewizora?

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru telewizora?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

30.06.2015 16:09, aktual.: 01.07.2015 13:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kupno nowego telewizora często zajmuje nam sporo czasu. Nic nie mówiące oznaczenia, czy zbyt duży wybór w sklepie ze sprzętem RTV to dodatkowe utrudnienie. Dlatego do takich zakupów warto się przygotować, a podczas podejmowania decyzji wziąć pod uwagę pewne kryteria.

Telewizor to w większości przypadków zakup, który ma posłużyć przez kolejnych kilka lat. Jest to też często niemały wydatek, zwłaszcza jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazu, dużym ekranie czy dodatkowych funkcjach. Coraz częściej odbiorniki telewizyjne służą nie tylko oglądaniu ulubionych programów, czy odtwarzaniu filmów, ale również umożliwiają korzystanie z Internetu. Z tych powodów warto przemyśleć jakie funkcje są dla nas najważniejsze i na tej podstawie wybrać odpowiedni telewizor.

Podstawowe kryteria

Poszukiwania telewizora warto zacząć od ustalenia kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki zakup. Najtańsze odbiorniki to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale zazwyczaj nie oferują one zbyt wiele swoim użytkownikom. Ponadto należy też zastanowić się nad rodzajem telewizora. Plazmowe powoli odchodzą do przeszłości, dlatego nasz wybór ograniczy się najprawdopodobniej do LED, albo OLED. Pierwsze z wymienionych to modele, w których ekran podświetlany jest (krawędziowo lub na całej powierzchni matrycy) za pomocą specjalnych lamp. Ich zaletą jest dobra jakość obrazu i stosunkowo niewielka cena, a także energooszczędność. W telewizorach OLED podświetlanie ekranu odbywa się za pomocą diod. Tego typu odbiorniki mogą mieć zakrzywiony ekran (np. telewizory LG)
, co według producentów pozytywnie wpływa na komfort oglądania filmów. Zazwyczaj mają one też wyświetlacz o dużych rozmiarach, co również powinno wpłynąć na nasz wybór. Dlaczego? Duży telewizor to marzenie każdego
kinomaniaka, jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. I chodzi tu nie tylko o wyższą cenę takiego odbiornika, ale również jakość korzystania z niego. Nieodpowiednia odległość widza od telewizora może wywołać u niego znaczny dyskomfort, dlatego podczas zakupu należy uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym planujemy stworzyć nasze małe kino domowe.

Funkcje dodatkowe

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej kryteria z pewnością ograniczymy wybór z kilkunastu modeli do kilku. Po tej wstępnej selekcji można zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami i rozdzielczością ekranu, trzeba jednak pamiętać, że każdy dodatek oznacza wyższą cenę odbiornika. Osoby, którym zależy na wysokiej jakości obrazu oraz te, które chciałyby mieć duży telewizor, ale mają małe mieszkanie, mogą zdecydować się na odbiornik 4K. Duże zagęszczenie pikseli gwarantuje, że efekt siatki nie pojawi się nawet jeśli na ekran będziemy patrzeć z niewielkiej odległości. Warto też zastanowić się nad urządzeniem z funkcją Smart TV, dzięki której można zyskać dostęp do ciekawych aplikacji i serwisów internetowych. Podczas poszukiwania odpowiedniego telewizora należy również uwzględnić jego złącza. Oprócz HDMI może to być USB, czytnik kart, albo LAN (dzięki któremu podłączymy telewizor do Internetu).

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)