Co to jest kolokacja serwerów i dlaczego warto korzystać z tej usługi?

Co to jest kolokacja serwerów i dlaczego warto korzystać z tej usługi?

Co to jest kolokacja serwerów i dlaczego warto korzystać z tej usługi?
Źródło zdjęć: © materiały partnera
24.09.2020 11:41

Outsourcing usług, bez względu na ich charakter, to rozwiązanie pozwalające skupić się na zasadniczym rdzeniu prowadzonej działalności biznesowej. W związku z tym, szukając skutecznych środków umożliwiających efektywną opiekę nad firmowym serwerem, zdecydowanie warto rozważyć opcję, jaką jest kolokacja.

Na czym polega kolokacja serwerów?

W praktyce, kolokacja serwerów to usługa polegająca na ulokowaniu serwerów oraz niezbędnego dla klienta sprzętu IT w przestrzeni wyspecjalizowanej serwerowni zewnętrznej. Kolokacja jest bardzo ciekawą alternatywą dla stworzenia prywatnej serwerowni, której organizacja pociąga za sobą konieczność wygospodarowania bezpiecznej strefy przechowywania urządzeń, wdrożenia funkcjonalnych zabezpieczeń oraz znalezienia profesjonalnej obsługi o odpowiednich kwalifikacjach.

Kolokacja serwerów: redukcja wydatków i możliwość skorzystania ze specjalistycznego wsparcia

Korzystając z usługi, jaką jest kolokacja serwerów, przede wszystkim szybko możesz zauważyć konkretne oszczędności finansowe. Wynajem przestrzeni w profesjonalnym centrum jest tańszą opcją, niż stworzenie od podstaw własnej serwerowni, która gwarantowałaby urządzeniom odpowiednie warunki. Redukcja kosztów dotyczy również późniejszego utrzymania sprzętu. Profesjonalna kolokacja nie tylko eliminuje konieczność utrzymania dedykowanego zespołu specjalistów, ale również pozwala na zredukowanie wydatków ponoszonych na bieżącą obsługę serwerowni w zakresie zapotrzebowania energetycznego.

Zewnętrzne serwerownie są najczęściej wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, zarówno w kontekście ochrony przeciwpożarowej, jak również ochrony fizycznej, jednocześnie umożliwiając dostosowanie świadczonych usług do aktualnych potrzeb klienta. Co więcej, w przypadku kolokacji serwerów, klient zazwyczaj może szybko rozwinąć zakres korzystania z usług serwerowni, dopasowując go do bieżących oczekiwań. Rozbudowa własnej serwerowni mogłaby natomiast oznaczać konieczność znalezienia większego pomieszczenia, obciążającą finansowo inwestycję w sprzęt itp. Bezproblemowa skalowalność usług to podstawa w czasie szybkiego rozwoju firmy. Co więcej, decydując się na kolokację serwerów korzystasz ze wsparcia specjalistów zatrudnianych bezpośrednio przez serwerownię, co oznacza, że to nie na Twoich barkach spoczywa konieczność skompletowania zespołu pracowników i uzupełniania ewentualnych luk kadrowych.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając firmę, która świadczy usługi kolokacji serwerów?

Kolokacja serwerów ma wiele zalet, które decydują o tym, że to rozwiązanie cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Wybierając odpowiednie centrum serwerowe, musisz jednak mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Jakich?

  • Sprawdź, jakie systemy zabezpieczeń są wykorzystywane w serwerowni. Im bardziej zaawansowane technicznie są proponowane rozwiązania, tym lepiej. Upewnij się, że ochrona jest gwarantowana na wszystkich płaszczyznach funkcjonowania centrum.
  • Przeanalizuj możliwą regulację zakresu oferowanych usług. Skalowalność umożliwi Ci w przyszłości bezproblemową modyfikację świadczeń, z których korzystasz.
  • Skontroluj poziom oraz zakres obsługi technicznej, z jakiej będziesz miał(a) możliwość skorzystać w czasie współpracy z konkretną serwerownią.

Reasumując, korzystanie z kolokacji serwerów to doskonałe rozwiązanie dla firm o różnej wielkości. Konieczność utrzymywania własnej serwerowni jest dodatkowym zobowiązaniem, wymagającym wysiłku i zaangażowania, dlatego zdecydowanie warto rozważyć wynajem przestrzeni w wyspecjalizowanym centrum.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)